3-mezitil-2-okso propil metakrilat homopolimeri ve akrilonitril ile kopolimerinin fiziksel ve termodinamik özelliklerinin araştırılması
The investigation of the thermodynamic and physical properties of copolymers of acrylonitrile with 3-mesitylene-2-oxo-propyl methacrylate homopolymer
  1. Tez No: 185368
  2. Yazar: SERKAN AKSAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASLIŞAH AÇIKSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezi3-MES T L-2- OKSOPROP L METAKR LAT HOMOPOL MER VEAKR LON TR L LE KOPOL MER M N F Z KSEL VE TERMOD NAM KÖZELL KLER N N ARAŞTIRILMASISERKAN AKSARFırat ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüKimya Anabilim Dalı2006, Sayfa: 77Bu çalışmada, mezitilen, aril yan zincirli 2-okso propil metakrilat monomeriklorhidrinlerden elde edilen oksiran bileşikleriyle sodyum metakrilatın reaksiyonundanhazırlandı. Elde edilen 3-mezitil-2-okso propil metakrilatın (MOPMA) 60oC'de AIBNbaşlatıcısı kullanılarak 1,4 dioksan çözeltisinde homopolimeri hazırlandı. Daha sonra MOPMAmonomeri ile Akrilonitril (AN) monomeri gene aynı şekilde 60oC'de AIBN başlatıcısıkullanılarak 1,4 dioksan çözeltisinde kopolimeri hazırlandı. Monomer, homopolimer vekopolimerin yapısı IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleriyle karakterize edildi.Poli (MOPMA)'ın ve Poli (MOPMA-ko-AN)'in camsı geçiş sıcaklığı (Tg) DSC ile,termal özellikleri TGA ile araştırıldı. GPC ile molekül ağırlığı tayini yapıldı. Titrasyon yöntemiile polimerlerin oda sıcaklığındaki çözünürlük parametresi bulundu.Invers gaz kromatografisi (IGC) tekniği kullanılarak çözücü olmayan prob-polimersistemlerinin termodinamik özellikleri araştırıldı. Bu amaçla Chromosorb W üzerine kaplananPoli (MOPMA) ve Poli (MOPMA-ko-AN) ayrı ayrı bakır kolonlar içine doldurularak üzerlerineIXdeğişik sıcaklıklarda hidrokarbon ve alkoller enjekte edildi ve spesifik alıkonma hacimleri tayinedildi.(1/T; lnVg) grafiğinden Poli (MOPMA) ve Poli (MOPMA-ko-AN) polimerlerinin Tgdeğerler 88 0C ve 78 0C olarak bulundu. Camsı geçiş sıcaklığı altındaki sıcaklıklarda Poli(MOPMA) ve Poli (MOPMA-ko-AN) polimerleri üzerinde hidrokarbon ve alkollerinadsorpsiyon ısıları bulundu. Tg üzerinde sorpsiyon için probların ∆H1s, ∆S1s ve ∆G1s değerleritayin edildi. Sonsuz seyreltik hali için probların ağırlıkça aktiflik katsayısı (a1w1)∞, Flory-Huggins etkileşim parametresi (X1,2), kısmi molar serbest enerji (∆G1∞) ve kısmi molar ısı(∆H1∞) değerleri bulundu. Bu değerler polimer-nonsolvent sistemleri için bulunan değerlerleuygunluk gösterdi. Flory-Huggins etkileşim parametresi değerlerinden faydalanılarak Poli(MOPMA) ve Poli (MOPMA-ko-AN) polimerlerinin çözünürlük parametresi (δ2) tayin edildi.Çözünürlük parametresinin sıcaklıkla azaldığı gözlendi.Anahtar Kelimeler : Sentez, 2-okso Propil Metakrilat, nvers Gaz Kromatografisi, AğırlıkçaAktiflik Katsayısı, Flory-Huggins Etkileşim Parametresi, ÇözünürlükParametresi.X
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE INVESTIGATION OF THE THERMODYNAMIC AND PHYSICAL PROPERTIES OFCOPOLYMERS OF ACRYLONITRILE WITH 3-MESITYLENE-2-OXO-PROPYLMETHACRYLATE HOMOPOLYMERSERKAN AKSARFırat UniversityGraduate School of Natural and Applied Sciencies,Department of Chemistry2006, Page: 77In this work, 2-oxso propyl methacylate monomer with aryl side group such as mesitylwas prepared from the reaction of sodium methacrylate with the oxirane compound obtainedfrom the chlorhydrine. Polymerisation of 3-mesityl-2-oxso-propyl methacrylate (MOPMA)obtained was carried out by using AIBN an initiator in presence of 1,4-dioxane solvent at 60oC.It?s copolymer was preparad by- acrylonitrile (AN) under conditions above mentioned. Thestructures of monomer, homopolymer and copolymer were characterized by IR, 1H-NMR and13C-NMR techniques.The glass transition temperatures Tg of poly(MOPMA) and poly(MOPMA-co-AN)were measured by DSC. The thermal stabilitzes of poly(MOPMA) and poly(MOPMA-co-AN)were determined by TGA. The molecular weights of the copolymer and homopolymer weredetermined by GPC. The solubility parameters of homopolymer and copolymer were foundcalculated with titration methods at room temparetures.Thermodynamic properties of polymer-probe systems were investigated by usinginverse gas chromatography (IGC) technique. For this purpose, poly(MOPMA) andpoly(MOPMA-co-AN) were deposited on to the chromosorb W and was packed within coppercolumn, then the hydrocarbons and alcohols were injected at different temperatures and thespecific retention volumes were determined.XIThe glass transition temperature (Tg) were determined by the plot of lnVgo against 1/T.The glass transition temperatures of homopolymer and copolymer were found as 88 0C and 780C, respectively. The healts of the adsorption of probes on the poly(MOPMA) andpoly(MOPMA-co-AN) polymers at the temperatures below the glass transition temperaturewere found. Above the glass transition temperature ∆H1s, ∆S1s and ∆G1s values of probes forsorption were determined. Furthermore, weight activity coefficients (a1w1)∞, Flory-Hugginsinteraction parameters (X1,2), partial molar free energies (∆G1∞) and partial molar heats (∆H1∞)values of probes and infinite dilution were computed. These values showed weil agreement withthe values of polymer-nonsolvent systems. The solubility parameters (δ2) of poly(MOPMA) andpoly(MOPMA-co-AN) polymers vere determined by means of values of the Flory-Hugginsinteractions parameters. It was seen that the solubility paramet decreased with the increasingtemperature.Keywords : Synthesis, 2-oxso Propyl Methacrylate, Inverse Gas Chromatography, WeightActivity Coefficients, Flory-Huggins Interactions Parameters, SolubilityParameters.XII