Soğuk savaş sonrasında Rusya Federasyonu'nun Yugoslavya krizlerine yönelik politikası
Policy of Russian Federation toward Yugoslav crisis after cold war
- Tez No: 186012
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN UZGEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Balkanlar, Rusya için tarih boyunca hayati öneme sahip bir bölge özelliğinitaşımıştır. Yakın sosyo-kültürel öğelerin varlığı ve jeopolitik konumu itibariyle,Balkanlar daima Rus siyasi düşüncesinin objelerinden birisi olmuştur.1991'de Sovyetlerin yerini alan Rusya Federasyonu'nun dış politikası, SoğukSavaş sonrası yaşanan bütün değişimlere bağlı olarak büyük dönüşümlere uğradı.Öyle ki, ?dünyayla bütünleşme? politikası çerçevesinde, ?eski düşman? Batı'ylaişbirliği ve stratejik ortaklık gibi Atlantikçi (Batıcı) Ekol vizyonları dış politikanınönceliği haline geldi.SSCB sonrası bir dönemde kendi dış politikasını yeniden biçimlendirmeyeçalışan Rusya, Yugoslavya Krizleri'nin ilk çıktığı sıralarda Uluslararası Toplum'labirlikte hareket etmesi kendisinin olayların gidişatına etkisini büyük ölçüdesınırlandırdı. Genel olarak, Rusya'nın Bosna Savaşı'nda yürüttüğü dış politika, TemasGrubu'na katılmak, krizlerin çözümüne yönelik neredeyse hiç birinin kabulgörmediği girişimlerde bulunmak ve Sırplar ile Uluslararası Topluluk arasında bir türarabuluculuk rolü oynamaktan ileriye gidemedi.Dayton Barış Anlaşmaları'nın uygulamaya koyulmasından sonra Kremlin, dışilişkilerde ?uyumsal işbirliğinin? yerine Gerçekçi Pragmatizm yaklaşımınıbenimseyerek Rus dış politikası için yeni bir yapılanma sürecini başlattı. Dışpolitikadaki bu küçük dönüşümler, RF'nin çıkan Kosova Krizi sırasında yürüttüğüpolitikayı daha cesur ve bağımsız kıldı. Kremlin, NATO müdahalesini kendisininkuşatılması için atılmış bir adım olarak yorumladı ve bütün gücüyle müdahaleyiuluslararası örgütler ve hukuk açısından bir kriz olarak göstermeye çalıştı. Sonuçolarak, Yugoslavya'nın Kosova üzerindeki fiili egemenliğini yitirmesiyle sonuçlananNATO müdahalesi, Rusya'nın Batı ve özellikle NATO ile olan ilişkilerine büyükdarbe indirdi.Soğuk Savaş sonrasındaki dönemde Rus dış politikasının hareketsizlikten,aktif olarak ulusal çıkarların savunulmasına kadar uzun bir oluşum sürecindengeçtiğini söyleyebiliriz. Bu sürecin en belirgin olarak yaşandığı alan iseYugoslavya'nın dağılma sürecinde yaşanan krizler olmuştur.115
Özet (Çeviri)
All throughout history, the Balkans have been crucially important for Russia.Because of the close social-cultural elements and its geopolitical position, theBalkans have always been a feature of the Russian political thought system.In 1991, the foreign policy of the Russian Federation (RF) which replacedformer Soviet policy, experienced huge transformatıon owing to all the changeswhich took place after the end of the Cold War. Thus, in the framework of?becoming united with world? policy, Atlantist (Westernist) School visions such ascooperation and strategical partnership with ?old enemy?, the West, became thepriority of foreign policy.In the post Soviet period, Russia, which had been trying to reform its ownforeign policy and to act in harmony with the International Community, ended uplimiting its own influence in the course of the events which occured when theYugoslavia Crisis began. Generally, the foreign policy conducted by Russia in theBosnian War was not more than joining Contact Group, making some proposals tosolve the crises, none of which were accepted, and playing a kind of negotiatorbetween the Serbians and International Community.The Kremlin, after the implementation of the Dayton Peace Agreements,accepted a Realistic Pragmatism approach, instead of accomodation, and started aprocess to rebuild Russian foreign policy. These small transformations in foreignpolicy rendered the policy of RF during Kosova Crisis more courageous andindependent.But the Kremlin interpreted the NATO intervention as a step to surround it,and spent great efforts to to portray it as a crisis of international organizations andlaw. As a result, the NATO intervention, which resulted in Yugoslavia losing itsSovereignty over Kosova, delivered a great blow to Russia?s relationships with theWest, especially with NATO.It can be said that in the period following the Cold War, Russian foreignpolicy experienced a long formation process, passing from inactivity to activelydefending its national interests. The most evident arena of this development was theduring the crisis taking place during the disintegration of Yugoslavia.116