The others in the motherland: A postcolonial reading of the Windrush generation in The Lonely Londoners and Small Island
Anayurtta ötekiler: The Lonely Londoners ve Small Island'daki Windrush jenerasyonunun sömürge sonrası okuması
- Tez No: 917591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Samuel Selvon'un The Lonely Londoners (1956) ve Andrea Levy'nin Small Island (2004) eserlerinin, savaş sonrası Britanya'sında Windrush jenerasyonunun yaşadığı deneyimleri ve mücadeleleri nasıl betimlediğini, yabancılaşma, ırkçılık, ayrımcılık ve kültürel kimliklerin karmaşıklığı gibi temaların üzerine odaklanarak incelemektedir. Adını 1948'de ilk göçmen grubunu taşıyan HMT Empire Windrush adlı gemiden alan Windrush jenerasyonu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Büyük Britanya'ya gelen Karayipli göçmenleri ifade eder. Başlangıçta, savaş sonrası Britanya'yı yeniden inşa etmeye yardımcı olmak için davet edilen bu göçmenler, önemli kurumsal ve toplumsal zorluklarla karşılaşmışlar ve bu zorluklar, kimliklerini ve deneyimlerini şekillendirmiştir. Bu tez, hem Selvon'un - birinci kuşak göçmen olarak - hem de Levy'nin - ikinci kuşak göçmen olarak - romanlarını, Windrush jenerasyonunun, ana akım İngiliz anlatılarında genellikle göz ardı edilmiş ya da yanlış temsil edilmiş marjinalleşmiş hikâyelerini gün yüzüne çıkarmak için sömürgecilik sonrası edebi eserler olarak kullandıklarını savunmaktadır. Tarihe atıfta bulunarak ve Homi Bhabha, Edward Said ve Frantz Fanon gibi önemli düşünürlerin sömürgecilik sonrası teorilerini kullanarak, bu çalışma, romanların sömürgeci stereotiplere nasıl meydan okuduğunu ve aidiyet ve dışlanma duyguları arasında sıkışıp kalmış Windrush jenerasyonunun ırksal ve kültürel kimliklerinin karmaşıklıklarını incelemektedir. Bu çalışma, Windrush jenerasyonunun tarihsel bir genel görünümünü sunar ve göçlerini, kültürel ve sömürgecilik sonrası teorilerinden yararlanarak, savaş sonrası Britanya bağlamında konumlandırır. The Lonely Londoners ve Small Island incelemesi, romanların dil, biçim ve içerik kullanımlarını ve göçün, Windrush jenerasyonu üyeleri üzerindeki psikolojik ve toplumsal etkilerini değerlendirir; ayrıca, bu grubun kurumsal ve toplumsal alanlarda karşılaştıkları ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığı inceler. Bütün olarak ele alındığında, bu tez iki roman arasındaki benzerlik ve farkları sunar ve bu romanların, Windrush jenerasyonunun edebiyattaki temsilinde nasıl önemli metinler olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how Samuel Selvon's The Lonely Londoners (1956) and Andrea Levy's Small Island (2004) depict the experiences and struggles of the Windrush generation in postwar Britain, focusing on themes of alienation, racism, discrimination, and complexities of cultural identities. The Windrush generation, named after the ship HMT Empire Windrush that transported the first group of migrants in 1948, refers to Caribbean migrants, who arrived in Great Britain after World War II. These migrants, initially invited to help rebuild postwar Britain, faced significant institutional and social challenges that shaped their identities and experiences. The thesis argues that both Selvon - as a first generation migrant - and Levy – as a second generation migrant - use their novels as postcolonial literary works to illuminate the marginalized stories of the Windrush generation, which were often overlooked or misrepresented in mainstream British narratives. With references to history and through the lens of postcolonial theory of key scholars such as Homi Bhabha, Edward Said, and Frantz Fanon, this study highlights how the novels confront colonial stereotypes and explore the complexities of racial and cultural identities of the Windrush generation, situated between two senses: belonging and exclusion. This study provides an in-depth historical overview of the Windrush generation, situating their migration within the context of postwar Britain through the integration of cultural and postcolonial theoretical framework. The study of The Lonely Londoners and Small Island examines the use of language, form, and content of the novels and the psychological and social impact of the migration on the members of the Windrush generation, and the racism, xenophobia, and discrimination they faced in the institutional and social spheres. Taken together, this thesis synthesizes the similarities and differences between two novels, offering insight into how they serve as crucial texts in the representation of Windrush generation in literature.