Yunanistan'da (Batı Trakya'da) ikidilli eğitim veren azınlık okullarında Türkçe ve Yunanca öğrenim gören öğrencilerin okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerilerinin değerlendirilmesi
The bilingual curriculum minority schools in western thrace of greece during assessing their reading comprehension and written expression skills
  1. Tez No: 186054
  2. Yazar: İMPRAİM KELAĞA ACHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırma ile Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesindeki azınlık okullarında ikidillieğitim gören öğrencilerin anadili Türkçe ve ikinci dil Yunancada okuduğunu anlama veyazılı anlatım becerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma beş ana bölümle Ek'ler kısmından oluşmaktadır.Tezde ele alınan problemin tartışıldığı birinci bölümden sonra, anadili ve ikidillilikbaşlığını taşıyan ikinci bölümde, anadili kavramı, tanımı ve anadilinin önemi üzerindedurulmuş ve çokdilli ortamlarda anadili eğitimi sorunu ile ikidillilik konusu irdelenmiştir.Araştırmanın üçüncü bölümü, Batı Trakya Türk azınlığının eğitimine ayrılmıştır veazınlık okullarında uygulanan ikidilli eğitim modeli incelenmiştir.Yöntem başlıklı dördüncü bölümde, araştırma evreni ile 2002-2003 öğretim yılındaGümülcine (Komotini) ve İskeçe (Ksanthi) Azınlık Ortaokullarında 1. sınıfta kayıtlıöğrenciler arasından rastlantısal olarak seçilen 109 öğrencinin oluşturduğu örneklemgrubu incelenmiştir. Araştırmada veriler, okuduğunu anlama becerisi için hem Türkçehem de Yunanca için hazırlanmış çoktan seçmeli sorular, yazılı anlatım becerisi için ise ikidilde kompozisyon yazdırılması ile elde edilmiştir.Araştırma bulguları ve bunlara ilişkin yorumlar da beşinci bölümde yer almaktadır.Buna göre yapılan ?t? testi sonucunda örneklem grubunun Türkçe okuduğunu anlamabeceri düzeyi 36,90/100 iken, Yunanca okuduğunu anlama beceri düzeyinin 29,92/100olduğu bulunmuştur. Yazılı anlatım becerisinde ise öğrencilerin Türkçedeki ortalamaları41,63/100, Yunancada ise 37,87/100 olarak saptanmıştır.Araştırma verileri, veri tabanında yer alan öğrencilerin Türkçe ve Yunanca dilbecerilerinin birbirileriyle orta düzeyde ilişkili olduğunu göstermektedir. Genel akademikbaşarı ortalamalarıyla Yunanca ve Türkçe okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerileriarasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Kompozisyonlarda, öğrenciler her iki dilde de yaşları ile doğru orantılı bir dilselgelişim sergilememektedir.Araştırmanın sonunda, azınlık eğitiminin niteliğini artırmaya katkı getireceğidüşünülen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The below mentioned questions are attempted to be replied in the bilingual curriculumminority schools in Western Thrace of Greece during assessing their readingcomprehension and written expression skills.The study is formed by five main parts and also the annexes.In the first part the problem that is considered in the paper is discussed.In the secondpart that is titled as mother language and bilingualism, particularly the mother languageterm is defined and the importance of mother language is point out and the importance ofmother language in Multilingual environments are considered.In the third part, the education of the Turkish minority in Western Thrace is reviewedand the bilingual minority education systems are mentionedIn the fourth part that is titled as ?The Method?, of the study, the universe and sampleof the study are defined. The sample (109 students) is randomly collected among the JuniorHigh School-1st year students who are enrolled at the Minority schools in Gumulcine(Komotini) and Iskece (Ksanthi) Minority Junior High Schools. The data is obtained bymultiple-choice questions for reading comprehension skills both in Turkish and Greeklanguages and by composition writing for written expression skills in both languages.In the 5th part, the findings that are obtained from the research are considered and theresults regarding the statistical analysis that are applied in order find answers to questionsthat are asked in connection with the objectives of the study are presented in tables. The ?t?test employed revealed that in the sample group, the Turkish Language readingcomprehension skill score are found 36.90/100 whereas the corresponding GreekLanguage reading comprehension skills 29.92/100 points. As for the written expressionskills the corresponding mean scores are found for Turkish Language 41.63/100 and forthe Greek Language 37.87/100.The research findings supports that the curriculum of Turkish Language is describedin detail in educational programs of bilingual minority schools, whereas the objective ofGreek language is defined in single sentence for said programs.In the compositions, the students did not manifest a linguistic development that arecompatible with their chronological ages both in Turkish and Greek Languages.In the end of the thesis, the findings that are obtained in the study are outlined andproposals that are considered to contribute and increase the quality of the minorityeducation are presented.