L'apprentissage du Turc et du French comme language maternelle en premiere annee
İlköğretim 1. sınıfta anadil olarak Türkçe ve Fransızca öğretimi
  1. Tez No: 186172
  2. Yazar: EBUBEKİR BOZAVLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETÇalışmamızın birinci bölümünde İlköğretim 1. sınıf İlk Okuma Yazma Öğretimindekullanılan yöntem ve teknikleri ve anadil olarak Türkçe ve Fransızca'nın öğretiminde hemülkemizde hem de Fransa'da mevcut sınıf içi uygulamaları araştırılmıştır.Araştırmamızın ikinci bölümünü İlk Öğretim 1. Sınıf ders kitaplarında metinlerinkelime bilgisi ve dilbilgisi öğretimi açısından değerlendirilmesi oluştururken son bölümünkonusunu söz konusu ders kitaplarının estetik açıdan ele alınması ve Okuma YazmaÖğretiminde değerlendirme tekniklerinin analiz edilmesi oluşturmaktadır.Çalışmamız konusu İlk Öğretim 1.sınıf'ta uygulanan Okuma Yazma Öğretimimetotlarının araştırılması, yazı dili öğretimi sınıf uygulamalarının tespit edilmesi ve OkumaYazma Öğretimiyle ilgili görüşlerini almak için 1. sınıf öğretmenlerine uygulanan 6 sorulukbir anketle sınırlandırılmıştır.Günümüzde Okuma Öğretiminin büyük ölçüde değiştiği, okumanın işlevsel, eleştirelve pragmatik bir anlayışla tüm yaşam boyu daha etkin bir şekilde varlığını sürdürdüğüsaptanmıştır.Konu ile ilgili görüşler sonuç bölümünde değerlendirilip sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the first chapter of this study, we aim to evaluate the applications in the class inFrance and Turkey alike, the methods and techniques in the first grade to which we referwhile teaching reading and writing to teach French and Turkish as a mother tongue. In thefollowing chapters, we seek to study the texts of first year French and Turkish school books,in terms of teaching language, which contains instruction of vocabulary and that of grammar.We try to reveal, in this respect, different suggestions by shedding light on the deficiencies inTurkey.The study is limited to the interpretations of reading methods, the evaluation ofapplications about instruction of reading, the comparison of French and Turkish texts in thefirst year in terms of teaching written language and finally to the questionnaire consisting ofsix questions submitted to the teachers of first grade students in order to be able get an insightinto the acquisition of reading skills.Today, it became obvious that the understanding of teaching reading has considerablychanged and that reading continues its lifelong existence more effectively with a critical,functional and pragmatic view. The suggestions related to the subject have been assessed andsubmitted.