Kosova'nın nihai statüsü: Tarihi süreç ve günümüzdeki geişmelerin incelenmesi
The final status of Kosova historical background and the eveluation of the current events
  1. Tez No: 186337
  2. Yazar: AHMET MERİÇ ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kosova, coğrafi konumu nedeniyle Balkanlar'ın düğüm noktasını oluşturan ve stratejikbakımdan önemli bir bölgedir. Bu nedenle tarihsel süreç içinde birçok medeniyetin ilgi odağıhaline gelmiştir. Bu gün ise Kosova'lı Arnavutlar bağımsız bir devlet olmak yolundamücadele vermektedir.Yugoslavya Cumhuriyeti farklı etnik kökenleri barındıran yapısıyla, II nci DünyaSavaşı'ndan sonra kurulmuştur. Tito'nun ölümü ve dünya konjonktüründe meydana gelendeğişiklikler, Yugoslavya'yı parçalanma sürecine taşımıştır. Federasyonu oluşturan devletlerbağımsızlıklarını bir bir elde ederken, Kosova'lı Arnavutların bağımsızlık yönünde talepleriSırp güçleri ve Miloşeviç tarafından şiddet olayları ve birçok insanlık suçunun işlenmesinintemel nedenini teşkil etmiştir.Sırplar Kosova'nın Ortodoks ve Slav kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve bunedenle Kosova'nın Sırbistan'ın ayrılmaz bir parçası olduğu tezini savunurken, Kosova'lıArnavutların yıllardır baskı gördüklerini, Kosova topraklarında çoğunluğu oluşturmalarınedeniyle Sırbistan yönetiminden bağımsız talep etmeleri Kosova Sorununun temelini teşkiletmektedir.Miloşeviç Yönetimi'nin Kosovalı Arnavutlara yönelik şiddet olaylarını durdurmak amaçlı,1999 yılında NATO Birlikleri'nin Kosova'ya yaptığı harekat sonrasında, 1244 sayılı GüvenlikKonseyi kararı ile Kosova için özerk bir yönetim kurulması kabul edilmiştir.BM kontrolünde geçen altı yıllık süreçte Kosova'lı Arnavutlar bağımsızlık için mücadelevermişlerdir. BM, Kosova'nın bağımsız devlet olabilme standartlarını henüz taşımadığıyönünde kararlı olmasına rağmen, BM öncülüğünde Sırbistan ve Kosova arasında bağımsızlıkiçin müzakerelere başlanmıştır. 2006 yılı Kosova bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yılolacaktır. Sırbistan-Kosova ve BM'in katılımı ile gerçekleşecek görüşmelerde Kosova'nın2006 yılı sonunda koşullu bir bağımsızlık statüsünün kabul edilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Kosovo, because of its geographical location, constituting a crucial point in the Balkans,strategically in a very important region. Because of this fact, in the past it became a lot ofcountries? interest. Today, Albanians of Kosovo are fighting to be an ?independentgovernment?.Yugoslavian Republic was founded after the Second World War, with its differentethnical origins. Tito?s death and changes in the world?s economic situation draggedYugoslavia into the destruction process. While the countries, constituting the Federation, weregetting independent one by one, Albanians of Kosovo desired to be an independent country.As a result Serbian units and Milosevic caused lots of violence and humanity crimes.While Serbians were declaring that Kosovo is a crucial part of Orthodox and Slav cultureso Kosovo is an indispensable part of Serbia, Albanians of Kosovo claimed to be underpressure for years and wanted their independence because they were majority in Kosovo.These formed the basis of Kosovo Problem.After the NATO units operation in 1999 to stop Milosevic Government?s violence againstAlbanians of Kosovo, with the Security Council?s decision 1244, an autonomous governmentin Kosovo was accepted.In the six years time under the control of UN, Albanians of Kosovo fought forindependence. UN decided that Kosovo does not have the standards of an independentcountry, under the control of UN, negotiation between Serbia and Kosovo were started. 2006will be an important year for Kosovo independence struggle. In the negotiation of Serbia,Kosovo and UN, it is expected that by the end of 2006 Kosovo will have had a conditionedindependence statue.