Geçiş ekonomilerinde iktisadi ve mali istikrar sorunu (Arnavutluk örneği)
Economic and financial stability problem in transition economics (Albania case study)
  1. Tez No: 240602
  2. Yazar: HAXHİRE QORDJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT EDİZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geçiş Ekonomileri terimi iki kutbu olan Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonrayaygın olarak kullanılmaya başlamış bir kavramdır. Genelde piyasa ekonomisini oluşturmayaçalışan ekonomileri tanımlamaktadır. Birçok gelişmekte olan ülke bu kapsamda yer almaktadır.Ancak spesifik olarak ?geçiş ekonomileri? kavramı; eskiden sosyalist ekonomi sistemine sahipolup, günümüzde piyasa ekonomilerini oluşturmaya çalışan ülkeler için kullanılmaktadır. Buekonomiler birbirinden farklı piyasa ekonomisi deneyimi geçirmekle birlikte, yoksulluk, azgelişmiş altyapı, güçlü ve katı bir komuta sistemi ile sürekli büyüyen ve hantallaşan kamusektörünün yol açtığı problemler ortak paydaları olmuştur.?Geçiş Ekonomilerinde İktisadi ve Mali İstikrar Sorunu (Arnavutluk Örneği)? başlıklıbu çalışmanın amacı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte yaşananmerkezi sistemden serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci ve bu süreçte uygulananpolitikaların ne sonuçlar getirdiğidir. Ayrıca, söz konusu geçiş süreci Arnavutluk'ta nasılolmuş ve izlenen politikalar ne denli etkili olmuştur.Çalışma ana hatlarıyla iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, temel olarakgeçiş terminolojisi ve sınıflandırılması ele alınmış, geçiş sürecini açıklamaya yönelikmodeller incelenmiş, daha sonra ise geçiş ekonomilerinde izlenen para ve maliye,özelleştirme ve yabancı sermaye yatırımları, firmalara yapılan sübvansiyonlar, geçiş sürecive istihdam politikalarına yer verilmiştir. Bu politikalar dâhilinde Arnavutluk'un geçişsüreci, Arnavutluk üzerinde ne gibi etkilere sebebiyet verdiği ve Türkiye ile olan ekonomikilişkileri ele alınmıştır.Anahtar SözcüklerGeçiş Terminolojisi Geçiş Ekonomileri Arnavutluk'un geçişsüreci
Özet (Çeviri)
Transition Economies term as two poles after the disintegration of the Soviet Unionbegan to be used as a common concept. In general, the economies of the market economy aretrying to create. Many developing countries are included in this context. However, as aspecific“transition economies”concept formerly socialist economies have systems andmarket economies of today are used for countries trying to create. These economies had adifferent experience, but the market economy, poverty, underdeveloped infrastructure, a solidcommand of powerful and ever-growing and cumbersome system and caused problemsbecomes the common denominator of the public sector have been.“Transition Economies Economic and Financial Stability Problem (Albania Sample)”The purpose of this study titled the Soviet Union experienced the dissolution of the centralsystem to a market economy transition process and implemented policies in this process, howis that return results. Also, how was that transition process in Albania and monitor how thepolicies have been effectiveStudy outlines consist of two parts. In the first section, basically switching theterminology and classification were discussed, to explain the transition process towardsmodels were examined, then in transition economies tracked money and finance,privatization and foreign investment, subsidies to companies for the transition process andemployment policies have been included. These policies within the transition process ofAlbania, Albania and Turkey over what is causing the effect of the economic relations havebeen addressed.Key WordsTransition Terminology Transition Economies Albania's TransitionProcess Terminology