208 numaralı Mühimme defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi (1798-1800)(H 1213-1215)
Transcription and evaluation of number 208 Muhimme book (1798-1800)
  1. Tez No: 186658
  2. Yazar: VEDAT TURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsüosy limle nstitüsütitüs Yüksek Lisans Tez ÖzetiYük Lis Tez zetiTezin Başlığı: 208 Numaralı Mühime Defterinin Transkripsiyon ve DeğerlendirmesiTezin ığı:(1798-1800)Tezin Yazar ı: Vedat TurgutTezin Dan ışman: Prof. Dr. Atilla Çetinan:Kabul Tarihi: 27/06/2006abu rihi: Sayfa SaySayfa Say ısı: IV (ön kısım) + 232 (tez) + 29 (ekler)yfAnabilimdal ı: Tarihbilim Bilimdalı : Yakınçağ TarihilimBu çalışma 208 numaralı mühimme defterinin (H. 1213-1215/M. 1798-1800)transkripsiyon ve değerlendirmesinden oluşmaktadır.Mühime Defterleri Divân-ı Hümayûn toplantılarında alınan kararların suretlerininkaydedildiği defterlerdir.III. Selim'in padişah olduğu döneme denk gelen bu defteri incelerken öncelikle girişbölümü oluşturarak mühime defterleri hakkında bilgi verdik ve çalışma incelenirkenüzerinde durulması gereken hususları belirttik.I.Bölüm tahlil bölümü olup bu bölümde defter şekil ve içerik olarak ele alınmıştırII. Bölümde ise kolaylık sağlaması için defterde yer alan hükümlerin özetlerinihazırladık.III. Bölüm defterin tamamının transkripsiyonundan oluşmaktadır.Ekler bölümde ise defterin orijinalinin bir suretinin eklenmesinden oluşmaktadır..Osmanlı mparatorluğu, Divan-ı Humayun, Ferman, MühimmeAnahtar K e l i m e l e r :Defteri.
Özet (Çeviri)
Sakarya University Insitute of Social SciencesSakarya nive sity Soc cienenc Abstract of Master?s/PhDtra ast ?s/PhDhesiThesisTitle of the Thesis: Transcription and evaluation of Number 208 Muhimme BookTit hes(1798-1800)Author: Vedat TurgutAuthor: Supervisor: Prof. Dr. Atilla ÇetinSupervisor:perviDate: 27/06/2006Dat Nu. of pages:s:IV(pre text)+232(main body)+29 (appendices)Depa tmentDepartment:History Subfield:Subfield: Modern Ageen bfieldThis study consists of the transcription and evaluation of the 208 numberedMuhimme Defter.Muhimme Defters are the notebooks that the judgements of the meetings of Divan-iHumayun are written.We gave information about the Muhimme Defters at the introduction chapter ofthis study while we were examining this Defter which is at the timely with thereign of Selim III and we specified the important points while it is beingevaluated.First chapter is evaluation chapter and we examined shape and contents of the textin this chapter.At the second chapter we prepared the summaries of the judgments at the Defter tomake this study useful.Third chapter come into existence from the transcription of the text.And the concluding chapter consists of the original copy of the DefterOttoman Empire, Divan-ı Humayun, Firman, Muhimme Book