Girişimciliğin finansmanında risk sermayesi
Venture capital for entrepreneurship financing
- Tez No: 186829
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Geçen yüzyılın ortalarında, ölçek ekonomisi elde etmek, yabancı pazarlarınkaynaklarından yararlanabilmek, teknolojiyi yakalamak adına ekonomiye büyükfirmaların hakim olacağı görüşü benimsenmişken günümüzde bu trend tersinedönmeye başlamıştır. Yenilikçi fikirlerin ticarileştirilmesi ekonomiyi yönlendiren birgüç haline gelmiştir. Yeni fikirler ve esnek yapıları sayesinde yeni ve küçük firmalarmüşterilerinin taleplerini geleneksel firmalara göre daha iyi bir şekilde karşılamayabaşlamışlardır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemi her geçen gün artmaktadır.Ekonomilerin bel kemiği haline gelmiş olan küçük ve orta ölçekli işletmeleryapısal özellikleri nedeniyle bir takım sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunların en öneçıkanı ise finansman alanındaki yetersizliktir.Küçük ve orta ölçekli işletmeler genellikle özsermaye ile finansmanyöntemini kullanmak durumunda kalmaktadırlar. Ancak işletmelere konanözsermaye yetersiz kalmaktadır. KOB 'lerin kullandığı bir diğer önemli finansmanaracı banka kredileridir. Ancak riski oldukça yüksek olan bu işletmelere açılankrediler hem faiz hem de vade bakımından olumsuzluklar taşımaktadır. KOB 'lersermaye piyasalarına giriş koşullarını sağlayamamaları ve talep eksikliği gibinedenlerle de sermaye piyasalarından yeteri kadar kaynak sağlayamamaktadırlar.Başta ABD olmak üzere, diğer gelişmiş ülke örneklerinden de esinlenerekrisk sermayesi finansman modelinin Türkiye'de de KOB 'lerin finansmansorunlarının çözümünde kullanılabileceği düşünülmektedir.Türkiye'deki risk sermayesi ile ilgili sınırlı sayıdaki hukuki düzenlemelerin,KOB 'lerin finansman sıkıntısını çözümü için çok önemli olan risk sermayesimodelinin etkin bir şekilde çalışmasını sağlayamadığı düşünülmektedir.Bu çalışmada, mevcut düzenlemeler ve örneklerden faydalanılarak risksermayesinin gelişimi açısından risk (girişim) sermayesi yatırım ortaklığı modelininyeterli olmadığı ortaya konulup, yetersizliklerin nedenleri tespit edilerek bu tespitlerdoğrultusunda çözüm önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
While the widespread view in the middle of last century had been that the bigfirms were going to dominate the economy so as to obtain economies of scale, toutilize foreign markets? resources and to catch the technology, nowadays this trendhas started to turn into the opposite. A commercial exploitation of innovative ideas isthe driving force of the market economy. New small firms with pioneering ideas andwith a flexible structure can react to concers of the customers more appropriatelythan old established enterprises. The importance of small and medium sized entities(SME) is increasing day by day.Being the back bone of economies SME have been experiencing somedifficulties because of their structural features. The most important problem that theSME face with is inadequate financing.It can be seen that SME often use methods of equity financing which is aninadequate form of financing. Another important financial tool for this kind of firmsis the bank credit. However, interest rates and maturities of these credits offered tothese fims are not favourable because of their high financial risk. Moreover, that theSME can not meet the entry requirements at all in capital markets and the demandfor their securities lack cause SME not to find enough sources from capital markets.As it is the case in the US and other developed countries, it is thought thatventure capital financing model can be used for solving SME?s financial problemsalso in Turkey.Scope-limited regulations about venture capital in our country can notprovide effective means of functionalizing venture capital financing model whichplays a vital role for solving of SME?s financial problems.In this study, it is attempted to prove, by means of current laws, regulationsand factual cases, that the venture capital investment trust model is not satisfactoryenough for the improvement of venture capital as well as to provide solutions forproblems as the reasons of these insufficiencies are depicted.