Toplam kalite yönetimi ve Gazi Fişek Fabrikası uygulaması
Total quality management and application on Gazi Fişek Fabrikasi
  1. Tez No: 186856
  2. Yazar: NESLİHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Değişen ve hızla gelişen dünya ekonomisinde, yeni bir sistem olarak gelişentoplam kalite yönetimi, günümüze gelinceye kadar pek çok aşamadan geçmiştir.Kaliteyi amaç edinen ve müşteri istek ve beklentilerini karşılamak içinişletmenin süreçlere tüm boyutları ile katılımını ifade eden toplam kalite yönetimi;uzun vadeli başarıyı amaçlayan bir yönetim yaklaşımıdır. Bu yeni yaklaşımla,işletmelerde kalite üstünlüğü ile birlikte, hız, maliyet ve esneklik üstünlüğüdesağlanmış olmaktadır.TKY'nin bir işletmede uygulanması, prensiplerine de uymayı gerektirir. TKYbireylerden süreçlere kadar tüm şirket kültürünün değişmesini öngörmektedir.TKY'nin sonuçlarının uzun vadede oluştuğunu bilen işletmeler; maliyetlerinazaldığını, iş tatminin arttığını, sürekli gelişmenin sağlandığını ve kalitenin artmasıile müşteri tatmininde yükselme olduğunu gören işletmeler olacaklardır.TKY'nin uygulamasında bir takım zorlukların olduğu bilinen bir gerçek olmaklabirlikte, TKY'nin işletmeye sağladığı faydalar, uygulanmasındaki zorluklardan çokdaha fazladır. İşletmelerin TKY felsefesini ülke şartları ve kültürel yapı ilebütünleştirmeleri başarıyı da beraberinde getirecektir.Bu çalışmada, toplam kalite yönetimi teorik olarak incelenmiş ve Türk SilahlıKuvvetlerinin temel ihtiyaçlarından olan hafif silah mühimmatı imalinde, ülkemizintek ve yetkili kuruluşu olan Gazi Fişek Fabrikasın'da TKY uygulama modeliincelenerek, hazırlanan anketle, çalışanların TKY'ne bakışı ve TKY'nin işletmeyesağladığı olumlu yönler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world?s economy that?s changing and quickly growing up, TotalQuality Management which is developed as a new system, had past frommany stages up today.Total Quality Management aims at quality and expresses that theenterprise joining to processes in all dimensions in order to meet thecustomer wishes and expectations, it is a type of management approachthat intends to have a long term success..The superiority of speed, costand flexibility are supplied together with the superiority of quality in theenterprises by this new approach.Applying Total Quality Management in an enterprise necessitatesobeying the principles. Total Quality Management foresees changing of allof the company culture starting from individuals to processes.The enterprisesthat knows that the results of Total Quality Management are formed in longterms, are the enterprises which sees a decrease in costs, an increase in jobsatisfaction, a procurement of continous development and an increase in thecustomer satisfaction by the increase in quality.Although it?s a reality known that there?s a set of difficulties in theapplication of Total Quality Management, the uses supplied to theenterprise by Total Quality Management are too much than the difficulties inthe application.The enterprises combining Total Quality Managementphilosophy with the country conditions and the culturel structure will bringthe success together.In this study,Total Quality Management is examined theoratically and it?sexamined as an application model in Gazi Fişek Fabrikası which is theunique and authorized enterprise in our country working about the smallarm ammunition productions as the basic necessities of Turkish ArmyForces. The view of the personnel to Total Quality Management and theadvantages supplied to the enterprise are evaluated by the preparedquestionnaire.