Avrupa Birliği ile mukayese çerçevesinde KOBİ'lerde eğitim-istihdam ilişkisi
Comparing the relationship between education and employment at small and medium sized enterprises with European Union
- Tez No: 186874
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde `insan sermayesi', hem ülkeler hem de işletmeler tarafındanbüyüme ve rekabeti sağlamada anahtar unsur olarak kabul edilmektedir. Budeğişim sürecini yaşayan ülkelerde de, küçük ve orta ölçekli işletmelergirişimciliği teşvik etme ve uzun dönemde büyük işletmelere göre daha büyükoranda istihdam sağlayabilme özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Aynızamanda, yeniden yapılanmayı ve dış pazarlara açılmayı da hedefleyenKOB 'lerin, danışman veya uzman görüşlerine açık olma veya piyasayla ilgilideğerlendirme yapma konularında eksikliğe sahip olması, mevcut ekonomikyapıda yaşam boyu eğitimin ve katma değeri yüksek insan kalifikasyonununsağlanmasına engel olmaktadır. Bu duruma karşılık, büyük işletmelerdekiyöneticiler ise, bilgi ve donanımlarında değişikliğe giderek işletmepolitikalarını yeniden yapılandırmaya başlamaktadır.Bu çerçevede hazırlanan tez çalışması itibariyle; ilk olarak işgücüpiyasasındaki eğitim seviyesi, istihdam performansı ve verimlilik ilişkisikurulmaya çalışılmakta, daha sonra da AB'ye entegrasyon sürecinde eğitimve geliştirme faaliyetleri açısından Türkiye'deki KOB 'lerin güçlü ve zayıfyönleri tespit edilmektedir. Bu nedenle rekabetin sağlanmasında ortaya çıkanihtiyaçlar doğrultusunda, KOB verimliliklerinin arttırılması için farklı bakışaçıları geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the current economic environment, human capital is recognised by bothcountries and by business organisations as a key engine for growth andcompetitiveness. Many transition economies acknowledge that small andmedium sized enterprises are crucial for stimulating entrepreneurial skills,providing a very significant share of overall employment and contributing toemployment growth at a higher rate than larger firms in the long term. Apartfrom having those positive characteristics, SMEs operate in the process ofindustrial restructuring and exporting directly to foreign markets.Nevertheless SMEs have major obstacles to the further development. Forinstance, life long education and high qualified people have begun to dropbehind due to avoiding to hire experts for solving the problems or deficiencyof collecting and evaluating the market informations. On the contrary,development policies have been regenerated in some big enterprisesdepending on the alteration of the managers? knowledge.First of all the relationship between education level, employmentperformance and productivity in Turkey?s workforce market takes place as amain subject of this thesis. Furthermore strengths and weaknesses ofTurkish SMEs in terms of training programmes within the process of theintegration into the European Union are mentioned. From these aspects ofthis study, some comprehensive information is given about some pointswhich needed to emphasize for developing SMEs.