TRT'de yeniden yapılanma ve Ankara televizyonu uygulaması
Reorganization in Turkish Radio Television Corporation (TRT) and an Ankara television sample
  1. Tez No: 186873
  2. Yazar: SERHAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
İletişim, bir kültür aktarımıdır ve bu aktarımın -bütün teknolojik donanımlarkullanılarak- en kısa ve en çabuk yoldan, bir vericiden bir alıcıya ulaştırılmasıgerekmektedir.İletilen mesajları en kısa zamanda, geniş kitlelere ulaştıracak donanıma sahipolan televizyon yayın kuruluşlarının, tüm sektörlerde olduğu gibi rekabetçi piyasakoşullarına göre hareket etme zorunlulukları, sektördeki kuruluşları profesyonelyönetim anlayışına doğru sürüklemiş ve kurumlar yeniden yapılanma süreçlerinegirmişlerdir.Kamu Yayıncılığı yapan kuruluşların incelendiği bu tezde, örnek olarak TürkiyeRadyo-Televizyon Kurumu (TRT) çalışanlarının, yeniden yapılanma sürecihakkındaki düşünceleri anket çalışması yapılarak incelenmiş ve bu incelemesonucunda; kurum çalışanlarının yeniden yapılanmayı mevcut düzen değişmediği,şekilsel olarak kaldığı ve çalışanların dışında gerçekleştiği için benimsemedikleri,içselleştirmedikleri, ancak dışa ve değişime karşı bir tablo çizmeyerek, yapılabilecekdoğru düzenlemeleri destekleyebilecekleri, benimseyip içselleştirebileceklerisonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is a cultural transmission and this transmission has tobe conveyed from a transmitter to a receiver immediately by means of allkinds of technological hardwares.Television broadcasting establishments -having hardwares that canconvey the messages to the large masses immediately- had to adaptthemselves to the competitive market conditions. This led to restructuring ofthe establishments after the requirement of professional management.In this research, Turkish Radio-Television Corporation (TRT) hasparticularly been studied as well as some other public broadcastingestablishments in the world. A poll concerning the restructuring process ofTRT was taken to the staff as a part of the research. At the end of theresearch, we have reached following results:According to TRT staff;Restructuring of TRT has not altered the present system,-They have not adopted themselves to the new system since it is-formalistic and has emerged without any contributions of the staff,However, they are ready to support and adopt good systemizing.-