İslam Hukukunda hakimin takdir yetkisi bağlamında kendi bilgisiyle hüküm vermesi
Judge's judgment with own kowledge within his judgment autority in Islamic Law
- Tez No: 186923
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hakimin kendi bilgisiyle hüküm verip veremeyeceği ile ilgili bu çalışma,bir giriş ile iki bölümden ve sonuç kısmından meydana gelmektedir.Giriş kısmında ?içerik ve yöntem? başlığı altında konunun önemi,sınırlandırılması, sunulması ve kullanılan kaynakların değerlendirilmesihakkında bilgi verilmiştir.Konunun anlaşılmasına yönelik genel bilgileri içeren birinci bölümdekonuyla ilgili kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Hakimin şahsi bilgisiylehüküm vermesi konusunun usûl hukuku alanına dahil olmasından hareketletarihi süreç içerisinde ceza muhâkemesi alanına özgü olmak üzere usûlsistemlerinin hakimin takdir yetkisine yaklaşımı ve hukuk muhâkemesiusûlünün delilleri taksimi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra belli başlı ispatvasıtalarının çok genel olarak özelliklerine değinilmiş ve bunlar üzerinde nederece hakimin takdir yetkisinin olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde İslâm hukuku ağırlıklı olmak üzere hakimin bilgisininmahiyeti açıklandıktan sonra hem İslâm hukuku hem de Türk hukukuaçısından bu konu üzerindeki genel malumat üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak ulaşılan neticebelirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, that based on two parts and a conclusion, is related to thejudge who can or cannot arrive at a decision with his own knowledge.In the introduction, there is a title that ?contents and method? that giveinformation about the importance and restrictions of subjekt and sorces whichare used in this work.In the first part, there is general knowledge. That aims to explainconcepts about the subjekt. The subjekt that is to arrive at a decision withjudge?s own knowledge belongs to Law of Procedure. For what reason, in thehistorical process, on own scope of the Criminal Procedure, knowledge relatedto the aproach about judge?s judgment authority of systems of procedure anddivision of proofs of Civil Procedure was given. After that, generalcharacteristics of main tools of proof were mentioned. On main tools of proof,there is what degree judge?s judgment authority was studied to fix.In the second part, judge?s essential characters of knowledge wasexplained. After that, general well known facts on this subjekts were existedfrom perspectpves of both Islamic Law and Turkisch Law, especially in terms ofIslamic Law.In the part of consclusion, a general evaluation was made and result thatwas reached was explained.