Elektronik ticaretin gelişen bir pazarlama ve dağıtım kanalı olarak mal ve hizmet piyasalarına etkisi
Impacts of e-commerce on goods and services market as an evolving marketing and delivery channel
- Tez No: 186963
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERHAN OKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
E-ticaret günümüzde iş dünyasyndaki en büyük eğilimdir. E-ticarete yönelikhareket, insanların satın alma ve satma alışkanlıklarynda çarpıcı bir değişiklikyaratmaktadır. İş tanımı artık eskisi gibi“herkes için bir”kavramyndan çıkmış ve bukavram tercihlerle belirlenen bir tüketici ekonomisine dönüşmüştür. Bu tercihler,sadece ürün ve fiyat bağlamında değil, yüz yüze veya internet üzerinden alış-verişyapylan çevre anlamındadır. Bu devir sadece geleneksel işlerin diğer işlerle internetüzerinden işgörmekte olduğu bir devir değildir. Aynı zamanda mesleklerin ve işlerintüketiciyle ya da tüketcilerin kendi aralarında da gerçekleşen ticari eylemleri dekapsamaktadır. Bu tez e-ticaret modellerinin birbirleriyle farklılıklarını, benzerlikleriniincelerken, e-ticaretin ekonomik ve sosyal etkilerini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
E-commerce is the largest emerging trend in business today. The movement intoe-commerce is dramatically changing the way people buy and sell. Business is nolonger a one for all concept, that concept is being replaced by a consumer economy thatis driven by choice. These choices are not only in product and price but in shoppingenvironment as well, where their transactions can take place face to face or in an onlineenvironment. Not only are traditional businesses completing their transactions withother businesses in such an online format, but such transactions are taking placebetween businesses and consumers as well as consumers to consumers. The followingpaper outlines some of the differences and similarities of each of these e-commercemodels and e-commerce impacts.