Türkiye'de devletin küçültülmesi sorunu
Downsizing problem in Turkey
  1. Tez No: 187013
  2. Yazar: UYSAL KERMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUR ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Kerman, Uysal, Türkiye'de Devletin Küçültülmesi Sorunu, Doktora Tezi, TezDanışmanı Prof. Dr. Tayfur Özşen, 306, s.ÖZETTürkiye'de Devletin Küçültülmesi SorunuKapitalist sistem, belirli aralıklarla krizlere girmektedir. 1970'lerde girmişolduğu krizden çıkabilmek için, 1930'larda çare olarak gördüğü refah devletini1970'lerde krizin sorumlusu ilan edip, küçültülmesi gerektiğini savunmuştur.Öncelikle görev alanının çok genişlediği, kamu harcamalarının kontrol edilemezdüzeyde artığı, personel sayısının çok fazla olduğu, aşırı merkeziyetçi bir yapıyasahip olduğu konularında eleştirilmiştir. Bu yüzden devletin, ekonomiden ve sosyalalandan çekilerek asli görevlerine dönmesi istenmiştir.Bunun için, özelleştirme, deregülasyon, liberalizasyon, yerelleşme politikalarıuygulanarak devletin küçültülmesi yönünde adımlar atılmaktadır. Bu çerçevededevlet baştan aşağı reform sürecine tabi tutulmaktadır. Bütçe harcamaları faiz dışıfazla vermek amacıyla kısılırken, KİT'ler ve bir çok alanda hızlı bir özelleştirilmedevam etmektedir. Öncelikle devletin düzenleme görevi deregülasyonuygulamalarıyla gevşetilirken, daha sonra piyasa için, piyasa adına toplumudüzenleme doğrultusunda yapılan regülasyon düzenlemeleriyle, düzenleme vedenetleme fonksiyonu güçlendirilmiştir.Devletin küçültülmesi politikalarının uygulanmasının Türkiye'ye faturası çokağır olmuştur. Gelirleri düşen ve işsiz kalan emekçiler, tarım alanında yapılanreformlarla üretemez durumuna düşen çiftçiler, yaşam koşullarının ağırlaşmasıylayoksulluk sınırı altında yaşayan insanların sayısının artması, sağlık ve eğitimalanında yaşanan özelleştirmeler sonucu en temel kamu hizmetlerine bile ulaşmadageniş halk kesimlerinin büyük zorluk yaşamaları bunlar arasında sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Kerman, Uysal, Downsizing Problem In Turkey , Doctorate Thesis, Thesis AdvisorProf. Tayfur Özşen, 306, p.SUMMARYDOWNSIZING PROBLEM IN TURKEYCapitalist system topples into recessions periodically. To come out the recessionof 1970?s, welfare state, which was the panacea of 1930?s, was declared to beresponsible for the crisis and downsizing was suggested as remedy. Welfare state wascriticized for its too large jurisdiction, uncontrollable public expenditures, too manypublic personnel, and excessive centralisation. Therefore, withdrawal of the state fromeconomic and social spheres and come back into its original functions were demanded.Privatization, deregulation, liberalisation and localisation are the steps whichare taken towards downsizing. In this context, the state passes through in completereform process. While budget expenditures are reduced with a view to primarysurplus, privatisations continue in every field of economy. Firstly, regulation functionof the state is relaxed with ?deregulation? policies, then, regulation and auditingfunctions are strengthened by ?regulation? arrangements, but this time, for and in thename of market.Applications of downsizing policies have caused severe problems in Turkey.Workers facing with unemployment or reducing income, farmers who can not producebecause of ?agro-reforms?, people who have poor living standards, and huge amount ofcitizens who can not manage to reach basic public services due to privatisations in thehealth and education sectors are some of these problems.