Bir bağımsız düzenleyici kurum olarak enerji piyasası düzenleme kurumu
Energy market regulatory authority as an independent regulatory authority
- Tez No: 187014
- Danışmanlar: PROF.DR. GENCAY ŞAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bir Bağımsız Düzenleyici Kurum Olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuadlı bu tezde, öncelikle bağımsız düzenleyici kurum kavramı tartışılmış ve bukurumların temel özelliklerine değinilerek, dünyada ve Türkiye'deki gelişim süreçleriaçıklanmıştır. Tezin odağında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bulunmaktadır.Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için özellikle Avrupa'da enerji sektöründe faaliyetgösteren düzenleyici kurumlar ile Türkiye'de faaliyet gösteren diğer bağımsızdüzenleyici kurumların temel özellikleri ile görev ve yetkileri hakkında bilgi verilmiştir.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun hangi ekonomik çerçevede faaliyettebulunduğunu tespit etmek üzere Türkiye enerji sektörünün genel bir panoramasıçıkarılmıştır. Bu çerçevede, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun hangi toplumsalihtiyaca cevap vermek amacıyla kurulduğu, kuruluşuna etki eden faktörler ve söylem veuygulamalarının değerlendirilmesinde bulunulmuştur. Sonuç olarak bir bağımsızdüzenleyici kurum olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun siyaset ile ilişkisiyorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, as named the Energy Market Regulatory Authority as anIndependent Regulatory Authority, firstly, the independent regulatory authorityconcept is discussed, then basic features of these institutions are mentioned, and theirprogress both in the global and national context is explained. The Energy MarketRegulatory Authority is in the focus of the thesis. For having a better understanding ofthe subject, information about the basic characteristics of regulatory institutionsfunctioning in European energy sectors and independent regulatory authoritiesestablished in Turkey is also given.An overview of Turkish energy sector is described in order to identify theeconomical framework in which the Energy Market Regulatory Authority isfunctioning. Within this context, the reasons considered for establishment of the EnergyMarket Regulatory Authority, factors affecting its establishment, and its discourse andimplementations are assessed. Finally, relation of the Energy Market RegulatoryAuthority with politics is explained.