Küresel kamu yönetimi reformu döneminde kent yönetiminde özelleşme tercihi
Privatization choice in the municipal administration in the era of global public administration reform
  1. Tez No: 187046
  2. Yazar: AYDIN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
1980 sonrasında dünyayı bir bütün olarak dönüştürme tercihinin temelindeyatan küreselleşme ve neoliberalizm, kamu yönetimini de etkisine almıştır. Özel kesimodaklı bu dönüşüm, kamu yönetimini piyasa koşullarına uyarlamak ve küreselpiyasalara eklemlemek yönünde ilerlemektedir. Kamusal yönü zayıflatmasına karşın buyeni yönetim anlayışı ve kamu yönetiminde reform küresel bir yaygınlık kazanmıştır.Özetlenen hareket, yerel yönetimleri de içine almıştır. Demokratikleşme ve katılımsöyemleri ile savunulsa da yerel (kentsel) yönetim reformu, kamu yönetimini piyasabeklentilerine uygun olarak yeniden şekillendirme çabasının bir ayağı ya da gereğiolarak görülmelidir. Bu bağlamda kentsel reform (özelleşme), piyasa ekonomisininyaygınlaşması ve işlemesi için yerel düzeyde koşulları sağlama çabasını ifade etmekte,toplumsal gereklilikleri bunun karşısında arka plana atmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization and neoliberalism, which lie beneath the choice oftransforming the world as a whole, have been effecting the publicadministration as well. This transformation with its focus on private sector, hasbeen progressing in order to adjust public administration to market conditionsand integrating it to global markets. Although it is weakening the publicessence, this new understanding of administration and reform in publicadministration have spreaded globally. The movement summarized, has alsocovered local administrations. Despite being defended by democratization andparticipation rhetoric, local (municipal) administration reform must beconsidered as a step or requirement of the effort to reform the publicadministration in line with market expectations. In this context, municipalreform (privatization) is identifying the effort to provide conditions for themarket economy spread and operate in the local level; and ignoring the socialneeds against this end.