İşletmelerde bilgi sistemleri verimliliğini arttırmada veri madenciliği yöntemi: Bir simülasyon çalışması
Data mining method in increasing the productivity of information systems in organizations: A simulation study
- Tez No: 187139
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim DalıTez Başlığı : İşletmelerde Bilgi Sistemleri Verimliliğini Arttırmada VeriMadenciliği Yöntemi: Bir Simülasyon ÇalışmasıTez Yazarı : Gökçe KolayTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Halil YıldırımTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 75ÖZETBu çalışmanın amacı, bilgi sistemlerinin etkinliğinin ve verimliliğininarttırılmasında veri madenciliği uygulamalarının kullanılabileceğini göstermektir.Çalışmanın başında bilgi sistemi kavramı tanımlanmış ve zaman içindegeçirdiği değişimlerden bahsedilmiştir. Bilgi sistemlerini işletmeye yaptığı katkılarve işletmelerdeki uygulamaları da bu bölümde ele alınmıştır. Veri madenciliği veveri madenciliğinin yakından ilişkili olduğu, veri ambarı, eş zamanlı analitik işlemeincelenmiştir. Veri madenciliğinin süreçlerinin belirtilmiş, ayrıca veri madenciliğiaraçlarının altyapılarında kullandıkları istatistiksel yöntemlerden olan regresyon,sinir ağları, karar ağaçları, k-ortalama, genetik algoritmalar ve apriori algoritmalarıhakkında da genel bilgiler verilmiştir.Yapılan simülasyon çalışmasında, bir sunucu bilgisayar üzerinde çalışmaktaolan uygulamalara yapılan erişimlerin tutulduğu kayıtlar üzerinde bir verimadenciliği aracı kullanılarak analizler yapılmıştır. Bu analizlerin sonucunda,sistemin hem yazılım hem de donanımsal olarak daha yüksek performanslaçalışabilmesi için yol gösterici nitelikte bilgiler elde edilmiştir.Anahtar KelimelerVeri Madenciliği, Veri Ambarı, Bilgi Sistemleri
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Department of ManagementTitle : Data Mining Method in Increasing the Productivity of InformationSystems in Organizations: A Simulation StudyAuthor : Gökçe KolayAdviser : Asst.Prof.Dr. Halil YıldırımType of Thesis : MSc. Thesis, 2006Page Number : 75ABSTRACTThe aim of this study is to show that, data mining applications can be usedin increasing the effectiveness and productivity of information management systems.At the beginning of the study, the concept of knowledge system is definedand the changes in information management systems within time are mentioned. Thecontributions and applications in the organizations are also discussed in this section.Data warehouses and online analytical transaction processing, which are closelyrelated to data mining, are examined with data mining. The processes of data miningis defined, and general information is given about the statistical methods used by thedata mining tools, regression, neural networks, decision trees, k-means, geneticalgorithms and apriori algorithm.In the simulation study, the access log of an application server computer isanalyzed with a data mining tool. After these analyses, information that can be usedas guideline in order for the system to be run at a higher performance in bothsoftware and hardware manner is obtained.KeywordsData Mining, Data Warehouse, Information Systems