İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde 'proje tabanlı öğrenme' nin öğrenenlerin akademik başarıları, yaratıcılıkları ve tutumlarına etkisi
The effects of project based learning on the learners' academic achievement, creativity and attitude at social studies in the 7th grade of primary school
- Tez No: 187145
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞBA YANPAR, Y.DOÇ.DR. ABDULHEKİM KOÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Programları veÖğretim Anabilim DalıTez Başlığı : lköğretim 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersinde ?Proje TabanlıÖğrenme? nin Öğrenenlerin Akademik Başarıları, Yaratıcılıklarıve Tutumlarına EtkisiTez Yazarı : Olcay YILMAZTez Danışmanı : Yard. Doç. Dr. Abdulhakim KOÇ NTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 120ÖZETBu araştırmada, Sosyal Bilgiler eğitiminde proje tabanlı öğrenmeninöğrenenlerin akademik başarıları, yaratıcılıkları ve tutumları üzerine etkisiincelenmiştir. Araştırma, deneysel bir çalışma olup, kontrol gruplu ön test- son testdeneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2005-2006 eğitim öğretimyılı II. Döneminde Zonguldak ili Ereğli ilçesi hsan Yılmaz Kardeşler lköğretimokulunda öğrenim gören 7. sınıf ilköğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmadadeney ve kontrol grupları olmak üzere iki grup ile çalışılmış ve gruplar randomolarak seçilmiştir. Çalışmada, deney grubunda, proje tabanlı öğrenmeye dayalı biryöntem izlenirken, kontrol grubunda geleneksel yöntem kullanılmıştır. Araştırma öntest ve son testlerin uygulanması hariç üç hafta sürmüştür.Çalışma veri toplama aracıolarak başarı testi, tutum ölçeği, Torrance yaratıcılık testi kullanılmıştır. Araştırmahipotezlerini test etmek için, veri toplama araçlarından elde edilen nicel verilerdeğerlendirmeye tabi tutulmuştur. Nicel veriler, SPSS istatistik programında yer alanbağımlı ve bağımsız gruplar için t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan nicelanalizler sonucunda; elde edilen sonuçlar şu şekilde ifade edilebilir: Proje tabanlıöğrenmenin deney grubu öğrencilerinin; başarı düzeylerinin arttığı, Sosyal Bilgilerdersine karşı tutumlarının yükseldiği, yaratıcılık düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir.Anahtar KelimelerProje Tabanlı Öğrenme, şbirlikli Öğrenme, Sosyal Bilgiler Öğretimi, Yaratıcılık,Tutum.
Özet (Çeviri)
1Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Department of Curriculumand InstructionTitle : The Effects of Project Based Learning on the Learners? AcademicAchievement, Creativity and Attitude at Social Studies in the 7thGrade of Primary SchoolAuthor : Olcay YılmazAdviser : Asst. Prof. Dr. Abdülhakim KoçinType of Thesis : MSc. Thesis, 2006Page Number : 120ABSTRACTThe effect of Project based learning based to achievement, attitude andcreativity in teaching social science was analysed in this study. The research is anexperimental study and pre test- post test experimental pattern with control group wasused in the research. The sample of the research covers seventh grade studentsstudying at hsan Yılmaz lköğretim Okulu in Ereğli, in Zonguldak in 2005- 2006Spring Semester. The study was carried out together with two groups chosenrandomly. Traditional method was applied for the control group while a methodbased on Project based learning was followed for the experimental group. The studycontinued for three weeks except pre-test and post-test applications. In the studyachievement test, Torrance?s creativity test, attitude scale were used for data collecting.Quantitative data obtained from data collecting means were evaluated for testing studyhypothesis. Quantitative data was evaluated by ?t? test for dependent and independentgroups in SPSS program.. Findings obtained from quantitative analyses can beexpressed in the following ways: It was found out that experimental group students towhom Project based learning had; been more successfull, improved their creativity,hada higher attitude towards.KeywordsProject Based Learning, Cooperative Learning Social Sience Teaching, Creativity,Attitude.