Fen bilgisi dersinde probleme dayalı öğrenmenin öğrenme ürünlerine etkisi
The effects on the learning outcomes of problem based learning in science instruction
- Tez No: 187146
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Programları veÖğretim Anabilim DalıTez Başlığı : Fen Bilgisi Dersinde Probleme Dayalı Öğrenmenin ÖğrenmeÜrünlerine EtkisiTez Yazarı : Koray TAVUKCUTez Danışmanları : Yrd. Doç. Dr. Özlem KORAYTez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2006Sayfa Adedi : 160ÖZETBu araştırmanın amacı, fen eğitiminde probleme dayalı öğrenmeyaklaşımının akademik başarı, fen bilgisine yönelik tutum, bilimsel süreç becerilerive yaratıcılık düzeylerine etkisini incelemektir.Araştırma yarı deneysel bir çalışma olup, öntest-sontest kontrol grupludesen kullanılmıştır. Araştırmaya deney (N=40), ve kontrol (N=39) gruplarının denkolduğu toplam 79 öğrenci katılmıştır. Çalışmada, deney grubunda Probleme DayalıÖğrenme yaklaşımı izlenirken, kontrol grubunda geleneksel yaklaşım izlenmiştir.Çalışmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi, Fen BilgisiDersine Yönelik Tutum Ölçeği, Bilimsel Süreç Becerileri Testi, Torrance YaratıcıDüşünme Testi Şekilsel Formu ve görüşmeler kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinitest etmek için, veri toplama bağımlı ve bağımsız gruplar için t testi kullanılarakdeğerlendirilmiştir. Niteliksel veriler ise; mülakatlarda yapılan ses kasetiçekimlerinin çözümlenmesi sonucunda elde edilmiş ve betimsel analiz yöntemi iledeğerlendirilmeye alınmıştır.Yapılan nitel ve nicel analizler sonucunda; probleme dayalı öğrenmeyaklaşımında fen öğretiminin, öğrencilerin akademik başarılarını geliştirdiği, fenbilgisi dersine yönelik tutum düzeylerini yükselttiği, bilimsel süreç becerileriningeliştiği, yaratıcı düşünme düzeylerini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar KelimelerProblem Çözme, Probleme Dayalı Öğrenme, Fen Bilgisi
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Department of Curriculum andInstructionTitle : The Effects on The Learning Outcomes of Problem BasedLearning in Science InstructionAuthor :Koray TavukcuAdvisers : Asst..Prof. Dr. Özlem KorayType of Thesis :MSc.Thesis, 2006Page Number : 160ABSTRACTThe aim of this study is to analyze the effect of problem based learning inscience teaching on academic achievement, scientific process skills and creativitylevels.This study is quasi-experimental method. The implementations are carriedout on two groups which are called control and experimental groups.79 students (40experimental group students, 39 control group students) have joined this study as twogroups which are equal to each other . in this study , while Problem Based Learningwas being subjected to in the experimental group, traditional approach was subjectedto the control group.In the study, academic achievement test, attitude scale related to sciencelesson, Torrance configurative form of creative thinking test and negotiation wereused for data collection. To test the hypotheses of the study, t test for dependent andindependent groups was used.In addition to this, qualitative data was obtained byanalyzing the teyp recording and it was evaluated by descriptive analyze method.According to the qualitative and quantitative analyzes it was detemined thatteaching science lesson in Problem Based Approach increased academic success ofstudents, Increased students? attitudes towards science lesson and improved scientificprocess skills and increases creative thinking level of the students.Key WordsProblem Solving, Problem Based Laerning, Science Teaching