Resim-iş eğitimi öğrencilerinde duygusal zeka ve yaratıcılık ilişkileri
Relations between emotional quotient and creativity in the students of painting education department
- Tez No: 187178
- Danışmanlar: DOÇ. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZETResim-iş eğitimi öğrencilerinin duygusal zekaları ve yaratıcı düşünce yetileriarasında ilişki olup olmadığını saptayabilmek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır.Alt amaçlar ise, duygusal zeka ve yaratıcılığın alt boyutlarının arasında bulunan ilişkileri veduygusal zeka verilerinin seçilen bağımsız değişkenler ile olan etkilenim düzeylerinideğerlendirmektir.Araştırma betimsel niteliktedir. Çalışma evreni, güzel sanatlar eğitimi veren DokuzEylül, Gazi ve Pamukkale Üniversitelerinin resim-iş eğitimi anabilim dalı öğrencileridir.Örneklem, evrenin içinden her sınıf düzeyinde rastlantısal olarak seçilen 30'ar kişi olmaküzere toplam 360 kişiden oluşmaktadır.Veriler, örneklem grubuna, şubat-mart 2005 tarihleri arasında Bar-On EQ-i, TorranceYaratıcı Düşünce Testi ?Sözel A? formu ve kişisel bilgi formu uygulanması ile eldeedilmiştir. lk olarak EQ ölçeği değerlendirilmiş, nitel bir değerlendirme aracı olan TorranceYDT'nin değerlendirme güçlüğü dikkate alınarak bu test için ilk örneklem içerisinden ikincibir örneklem seçimine ihtiyaç duyulmuştur. Bu seçimde EQ zeka düzeyleri birer tabaka olarakkabul edilmiştir. Her tabaka %25 oranında sınırlandırılarak aralarından toplam 80 kişi rasgeleseçilmiştir.statistiksel analizler sonucunda, öğrencilerin toplam duygusal zekaları ile yaratıcıdüşünceleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca alt amaçlargereği yapılan incelemeler, toplam duygusal zeka ya da alt boyutları ile, cinsiyet, öğrenimgörülen üniversite, ailenin kaçıncı çocuğu olduğu, en uzun süre yaşanılan yerleşim birimi,anne öğrenim durumu ve aile tutumu arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur.Bu araştırmanın sonuçları duygusal zeka arttıkça yaratıcılığın da artmakta olduğunuve yaratıcılıktaki toplam varyansın (değişkenliğin) %7'sinin duygusal zekadankaynaklandığını göstermiştir. Bulgular literatür ışığında yorumlanmış ve önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTTo be able to determine whether there are any relations between emotional quotientand creativity in the students of painting education or not is the main aim of this research.Evaluating the relations between the subscales of emotional quotient and creativity and,interaction level among emotional quotient data and chosen independent variables aresecondary aims.The research has a descriptive characteristic. The population for this study compriseduniversity students who have been educating in the painting education department of fine arteducation faculties of Dokuz Eylül, Gazi and Pamukkale Universities. The sample wasconstituted total 360 students by choosing 30 students in every class from the populationrandomly.The data were gotten by using Bar-On EQ-i, Torrance Tests of Creative Thinking(TTCT-Verbal A) and a personal information form to the participants in the January-February of 2005. Firstly, EQ-i was evaluated, than considering that evaluating TTCT whichis a kind of qualitative scale was so difficult, it was needed choosing the second samplethrough the first sample. The participants? EQ level was realized as layers for the secondsample choosing. Every layer was limited with a range of % 25 percentages and than; 80students were chosen randomly in them.After the statistical analyzes, a positive and significant relation between total EQ andcreative thinking of the students was found. Besides, the investigations as required bysecondary aims were indicated that there were significant relations among total EQ or itssubscales with sexuality, university in which schooling, being what child of family in, theregion in which living more, mother?s education level and attitude of family.Consequently, the outcomes of this study were showed that the creativity hadincreased, if the EQ had been increasing and %7 percentages of the total variance in thecreativity had derived from EQ. In the light of literature, results have been discussed and, ithas been given suggestions.