Not alma stratejisinin öğretimi, tarih başarısı, hatırda tutma ve başarı güdüsü
Note taking strategy instruction, history achievement, retention and achievement motivation
- Tez No: 187189
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİLE ÜN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, not alma stratejisinin öğretiminin Tarih dersindeakademik başarı, hatırda tutma, başarı güdüsü üzerindeki etkilerini ve bu etkilerincinsiyet ile olan ilişkisini incelemektir.Bu araştırma üniversite 3. sınıf Cumhuriyet Tarihi dersinde, 72 (31 kız, 41erkek) öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öntest-sontest kontrolgruplu deneysel araştırma modeli kullanılmış, araştırma gruplarından birine stratejiöğretimi yapılmış, diğerinde ise geleneksel öğretim yapılmıştır. Uygulama öncesideney grubundaki öğrenciler not alma stratejisi hakkında yetiştirilmişlerdir.Araştırmanın verileri, Başarı Testleri ve Başarı Güdüsü Ölçeği iletoplanmıştır.Araştırma verilerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma,Korelasyon, t testi, Bağımlı t testi, Varyans Analizi, Scheffé Testi, LSD Testi,Kovaryans kullanılmıştır.Araştırmanın sonunda1. Not alma stratejisinin öğretiminin öğrencilerin Tarih başarısı üzerindegeleneksel öğretime göre daha etkili olduğu,2. Not alma stratejisinin öğretiminin öğrencilerin başarı güdüleri üzerindeönemli etkiler göstermediği,3. Not alma stratejisinin öğretiminin, öğrencilerin hatırda tutmaları üzerindegeleneksel öğretime göre daha etkili olduğu,4. a) Not alma stratejinin öğretiminin öğrencilerin başarıları üzerindekietkilerinin cinsiyete göre değiştiği,b) Not alma stratejinin öğretiminin öğrencilerin başarı güdüleri üzerindekietkilerinin cinsiyete göre değişmediği,c) Not alma stratejinin öğretiminin öğrencilerin hatırda tutmalarıüzerindeki etkilerinin cinsiyete göre değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this research is to study the effects of note-taking strategy onhistory achievement, retention, achievement motivation and gender differences withregard to these effects.This research was conducted with the participation of 72 juniors (31 femalesand 41 males) attending History of Turkish Republic course. The pre- and post-testexperimental design with a control group was utilized. One of the groups was taughtnote-taking strategy and the other group was taught traditionally. Before thetreatment, the students in the experimental group were trained as to use note-takingstrategy.The data of the research were collected through Achievement Tests and AchiementMotivation Scale.Arithmetic Mean, Standard Deviation, Correlation, t test, Dependent t test,Analysis of Variance, Scheffé Test, LSD Test and Analysis of Covariance were usedto analyze the data.The research has yielded the following results:1. Note-taking strategy is more effective on students? achievement in History incomparison with traditional instruction.2. Note-taking strategy instruction does not have significant effects onstudents? achievement motivation.3. Note-taking strategy is more effective on students? retention incomparison with traditional instruction.4. a) The effects of note-taking strategy instruction on students? achievementvary in terms of gender.b) The effects of note-taking strategy instruction on students?achievement motivation do not vary in terms of gender.c) The effects of note-taking strategy instruction on students? retentionvary in terms of gender.