Anadolu lisesi ve süper lise hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce öğreniminde karşılaştıkları sorunlar
Problems that Anatolian and super high school freshmen have in İnglish language learning
  1. Tez No: 187188
  2. Yazar: IŞIN ERGÜDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Anadolu Lisesi ve Süper Lise Hazırlık Sınıfı Öğrencilerinin İngilizceÖğreniminde Karşılaştıkları Sorunlar? başlıklı bu çalışmamızda söz konusu liseleredevam etmekte olan öğrencilerin yabancı dil öğrenimleri esnasında yüz yüzegeldikleri sorunların ortaya çıkarılması ve bu sorunlara mantıklı ve uygulanabilirçözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaca ulaşmak için, araştırmacının (Işın ERGÜDER'in) kendisitarafından geliştirilen 16 maddelik ?Bireysel Durum Formu? ve 60 maddelik?İngilizce Öğrenmeye Yönelik Görüş Ölçeği? nin ön uygulaması rasgele seçilmiş 60İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Yapılan ön uygulamadansonra, ölçek üzerinde gerekli düzeltmeler yapılmış ve ölçek bir ay sonra aynı grubatekrar uygulanmış ve DEÜ Buca Eğitim Fakültesinde görevli bir grup öğretim üyesiile eğitim ve istatistik uzmanı tarafından gerçekleştirilen istatistikseldeğerlendirmeler sonucunda ölçeğin geçerli, güvenilir ve anlaşılır olduğu görüşünevarılmış ve öğrenci grubuna uygulanacak hale getirilmiştir.Hazırlanan bu ölçekte, öğrencilerin yabancı dil öğrenimleri esnasındakarşılaştıkları sorunlar, öğrencinin kendisinden, öğrencinin çevresinden,öğretmenden ve eğitim sisteminden olmak üzere başlıca dört grupta ele alınarakincelenmiştir.Araştırmamızın örneklemini, İzmir ili merkez ve ilçelerinde bulunan, farklısosyo-ekonomik seviyelerdeki, rasgele seçilmiş, 10 Anadolu Lisesi ve 17 SüperLise'de eğitim gören, toplam 2883 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmamızın devamında yapılan uygulamalardan elde edilen veriler,konunun uzmanlarınca, bilgisayar destekli olarak, SPSS istatistik paket programıkullanılarak çözümlenmiş ve bu esnada, ?aritmetik ortalama?, ?standart sapma?,?frekans analizi?, ?t-Testi?, ?varyans analizi? ve ?shefeé Testi? istatistiksel tekniklerikullanılmış ve özetle şu sonuçlara varılmıştır:Süper Lise öğrencileri, çevre ve kendilerinden, Anadolu Lisesi öğrencileri iseöğretmen ve eğitim sisteminden kaynaklı sorunlar yaşamaktadır. Cinsiyete gelince,kız öğrenciler çevreleri, erkek öğrenciler ise kendileri, öğretmen ve eğitim sistemi ileilgili sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu öğrencilerin yabancı dil öğrenimleri esnasındayaşadıkları sorunlar, aşağıda belirtilen durumlarda önemli bir artış göstermektedir:vi• yaşları arttıkça,• doğum bölgesi doğuya doğru yaklaştıkça,• doğum yeri itibariyle büyük şehirlerden köylere doğru gidildikçe,• ailedeki çocuk sayısı ve çocuk sırası arttıkça,• annesinin öğrenim seviyesi düşük veya çok yüksekse,• babasının öğrenim seviyesi düşükse,• ailenin aylık toplam geliri azaldıkça,• yabancı bir ülkede mektup veya e-posta arkadaşı yoksa,• önceki dil eğitimini devlet ilköğretim okulunda görmüşse,• önceki dil eğitimi Fransızca olarak almışsa,• önceki dil eğitimini alış süreleri azaldıkça,• bulunduğu evde ailesiyle birlikte yaşamıyorsa,• İngilizce öğrenmenin en temel amacını ?turistlerle konuşmak? olarakdüşünüyorsa.
Özet (Çeviri)
In our study entitled as ?The Problems that Anatolian and Super High SchoolFreshmen Have in English Language Learning?, we have aimed to find out theproblems that the students attending the aforementioned high schools encounter andto bring out logical and applicable suggestions for the solutions of these problems.To reach this aim, the pilot study of the ?Individual Status Form?, including16 test items, and the ?View Scale for English Language Learning?, made up of 60test items, was administered to the 60 randomly chosen freshmen byIşın ERGÜDER, the researcher, himself. After the administration of the scale, thenecessary corrections were made and a month later, the scale was applied to the samegroup for the second time and as a result of the statistical evaluations that were madeby a group of lecturers and masters of education and statistics at Dokuz EylülUniversity, Buca Faculty of Education, it was found out that the scale was valid,reliable and also eligible and could be administered to the students in the chosen highschools.In the scale prepared, the problems, which the students encounter during theirforeign language learning, were put into four main groups: the problems stemmingfrom the student himself, the environment of the student, the teacher and theeducational system.Totally 2883 students, attending the randomly chosen 10 Anatolian and 17Super High Schools located in the centrum of İzmir and its provinces with differentsocio-economic levels formed the sample of our research.The data obtained through the applications made in the continuation of ourresearch were analyzed in terms of the computer assisted SPSS statistical packetprogram and meanwhile, the statistical techniques as the ?mean?, ?standarddeviation?, ?frequency analysis?, ?t-Test?, ?variance analysis? and the ?shefeé Test?were used and the following results were reached:While the super high school students have some problems resulting from theirpersonality and their environment, the Anatolian high school students have someproblems resulting from the teacher and the educational system. As for the gender,viiithe problems of the girls are related to their environment and those of the boys haveclose relations with the personality, the teacher and the educational system.This research has provided us with the fact that the problems the studentsencounter while learning the foreign language increase if:• their ages go upwards,• the region they were born in approaches the East,• they live in villages other than big cities,• the number and the place of the kids in the family increase,• the level of education of their mothers is low or very high and that of theirfathers is low,• the total monthly income of the family goes down,• the students do not have pen pals or e-mail friends in a foreign country,• their former language education was at a state elementary school,• their former language education was in French,• the duration of language education goes down,• they do not live with their family,• they consider ?talking with tourists? as the basic aim to learn English.