Eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri anasanat atölye resim dersi kapsamında soyutlama yöntemlerinden biçimbozumun kullanımı
The usage of deformation is the one of abstraction methods in the studio lesson of main art in departmen of fine art educations in education faculty
  1. Tez No: 187340
  2. Yazar: ÜMİT GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETDoğadaki biçimlerin, resimde görülen nesne ve figür biçimlerine dönüştürülmesi işleviolarak tanımlayabileceğimiz ?biçimbozum?, ilk insandan günümüze kadar yaşanan süreçteresim sanatının , ifade biçimleri içinde önemli bir yer tutmuştur.Özellikle modernizmle başlayan, sanatın araç olmaktan çıkıp, amaç haline dönüştürmeçabası; sanatçı ve sanat yapıtlarının özgür/ özgün olmasını sağlamıştır.Bu kapsamda sanatçılar, yaşanan gelişmeler sonucu, nesnel gerçeklikten uzaklaşıpbiçimi bozmaya yönelik eğilimler göstermişlerdir. Bu süreç, gerçek anlamda bir soyutlamaiçin kaçınılmazdır.Eğitim Fakülteleri, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Anasanat Atölye Resim Dersikapsamında soyutlama yöntemlerinden biçimbozumu, ders içeriğinde yer alması gerekenkonulardan biridir.Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinde çalışmakta olan Uzman Öğretim Üyeleri,soyutlama süreçlerinden Biçimbozum'un ders içerisindeki önemini ısrarla belirtmektedir.Ancak ders saati ve programlarının bu konuları ele alış biçimleri açısından yetersiz olduğu vebu konuların temel tasarım, desen, sanat eserleri inceleme ve estetik gibi derslerle paralellikiçinde ele alınması gerektiği görüşleri ağırlık kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSince the first days of civilization deformation, which can be explained as formationof objects and figures in a painting, has had very important place among the main expressionform in art.The fact that art becomes the aim rather than the means, which has emerged with theeffect of modenism, has made the art and artists free and unique.Therefore, under the effect of these developments artists tended to use deformationrather than the objective reality and this process is inevitable for ? abstraction in real sense ?Deformation, a means of abstraction, in the curricule of the art classes in ArtEducation Departments should be emphasized in both thearetical and applicational sense,field.The lecturers in Art Education Departments strongly emphasize the importance ofdeformation as a means of abstraction. However, because there is not enough time for thisprocess either in syllabi or schedules. The idea that deformation should be included in thesyllabi the other courses such as Basic Design, Aesthetics, and Critics in Art, has gained greatimportance.