Does inflation targeting matter in industrialized countries
Sanayileşmiş ülkelerde enflasyon hedeflemesi fark yaratıyor mu
  1. Tez No: 187539
  2. Yazar: OZAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM METİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İlk olarak Yeni Zelanda tarafından 1989 yılında uygulanmaya başlananenflasyon hedeflemesi rejimi, bu yıldan sonra birçok ülke tarafından benimsenmiş vebu ülkeler para politikalarını enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesindeşekillendirmeye başlamışlardır. Literatürde enflasyon hedeflemesine olan artanilginin sebeplerini araştıran birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalar içerisinde1990'lı yıllarda gözlenen makroekonomik performans artışını enflasyon hedeflemesirejimi ile ilişkilendirenler vardır. Bu tezde enflasyon hedeflemesi yapan veyapmayan ülkelerin enflasyondaki dalgalanmaya karşı duydukları isteksizlikte birfarklılık olup olmadığı sorusuna cevap aranacaktır. Enflasyondaki dalgalanmayakarşı duyulan isteksizlik Cecchetti ve Ehrmann (2000)'de (CE) ifade edildiği şekliylehesaplanacaktır. Buna ek olarak, ekonomiyi vuran talep yönlü bir şokun enflasyonhedeflemesi yapan ve yapmayan ülkelerde enflasyonu nasıl etkilediği tartışılacaktır.Bu tezde analiz edilecek olan tüm değişkenler yarı yapısal dinamik bir zaman serisimodelinden, genişletilmiş Kalman filtresi tekniği kullanılarak tahmin edilecektir.
Özet (Çeviri)
After it was first adopted by the New Zealand in 1989, inflation targeting (IT)has became quite popular and several other countries have started to design theirmonetary policy strategies within the IT framework. In the literature, there areconsiderable amount of studies which discuss the underlying reasons of thepopularity of IT and several of them come up with the conclusion that the increasedmacroeconomic performance of 1990s is attributable to the IT regime. In this thesis,we will try to discover the differing characteristics of the IT and non-IT countries interms of their revealed aversion to inflation variability which is proposed inCecchetti and Ehrmann (2000) (CE). Furthermore, we will investigate whether thepath followed by the inflation in the aftermath of a demand shock for IT and non-ITcountries are different from each other. All measures which we will be analyzed inthis thesis will be estimated from a semi-structural dynamic time series model usingextended Kalman filtering techniques.