Comparison of the US and the EU biotechnology approaches and policies for prediction of prospects for Turkey
Türkiye için seçeneklerin tahmini için ABD ve AB'nin biyoteknoloji yaklaşım ve politikalarının karşılaştırması
- Tez No: 187563
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCÜMENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETBu tezin çıkış noktası biyoteknoloji alanında Türkiye'nin nasıl bir politika stratejisibelirlemesi gerektiğine dair öngörüde bulunmak ve politika eksikliklerini gidermek içinçözümlerin neler olabileceğine dair cevaplar bulmaktı. Bunun için A.B.D ve A.B iki farklıörnek olarak ele alınıp başarı kriterlerini belirleyen indikatörlerin karşılaştırması yapılmayaçalışılmış ve aynı indikatörler baz alınarak Türkiye için durum değerlendirmesi yapılarakuygun stratejinin belirlenmesine çalışılmıştır.A.B.D ve A.B'nin politikalarının karşılaştırması için seçilen indikatörler ve bunlaradair verilerin karşılaştırmasından çıkarılan sonuçlar gerek hukuksal, gerek ekonomik,gerekse sosyal açılardan tartışmalara açık olsada, A.B.D'nin bu konuda izlediği stratejininsonuç odaklı olduğu ve istenen sonucuda A.B.D açışından sağladığı söylenebilir. A.B'deise biyoteknoloji alanındaki uygulamalar konusunda net bir tavır belirlenemediği için netbir politika stratejisinden de bahsedilememektedir. Bu durum iki nedendenkaynaklanmaktadır; birincisi A.B.D'nin biyotek konusundan daha erken yol alması vedolayısıyla rakiplerine karşı avantaj elde etmesi. kincisi ise A.B'nin ticari ve rekabetkaygılarından doğan korumacı yaklaşımıdır.Türkiye için ise durum bu iki modelden biraz daha farklıdır çünkü Türkiye'de kibürokratik engeller, ekonomik ve teknolojik bağımlılık sorunu, uygun stratejiyibelirlemede en büyük iki engeli teşkil etmektedir. Esas itibariyle bu iki engelin ilk etaptakaldırılması biyotek politikasının ilk hedefi olmalı ve geriye varolan potansiyeli aktif halegetirmek ve dış etkenlere karşı hukuksal, ekonomik ve sosyal önlemlerin alınmasıkalmalıdır.ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe starting point of this thesis is to predict what kind of a political strategy Turkeyshould determine in the field of biotechnology and what the solution can be to resolve thepolicy defectiveness. Therefore, the U.S and the E.U. taken as two different examples andcomparison of indicators that determine the success criteria has been done. It is the sameindicators used for Turkey?s current condition analysis in order to determine theappropriate strategy.Although the results that deduced from the chosen indicators and from thecompared data related with these indicators for comparison of the U.S. and the E.Upolicies are open to discussion both from legislative, economic and social aspects, it can besaid that the U.S.A?s strategy is focused on final aims and provides the desired results fromthe side of the U.S. From the E.U?s side because there is no clear attitude determinedabout applications in the field of biotechnology a clear policy or strategy can not bementioned. This situation derived from two reasons. The first one is the U.S. get to firstbase in biotech and therefore gained advantages over its competitors. The second one isthe E.U?s protectionist approach resulting from its trade and competition concerns.The situation is somewhat different than these two models for Turkey becausebureaucratic restrictions, economic and technological dependence of Turkey are the twomain difficulties to determine the appropriate strategy. In principle resolving these twodifficulties should be the initial target of biotech policies in the first place. What is left todo is to activate the existing potential of Turkey and taking legislative, economic andsocial measurements against external factors.i