Politik söylem ve iktidar: Kamusal söylemi üreten, denetleyen ve yöneten iktidar yapıları
Political discourse and power: Power structutes producing, inspecting and governing the public discourse
- Tez No: 423697
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Türk muhafazakarlığı, 2007'lerdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle karşı hegemonik karakterinden sıyrılarak hegemonik bir söylem inşa etmeyi başarmıştır. Muhafazakarlar iktidarın sözünü ele geçirmiş merkezi bir söylem olarak kendini yeniden üretebilmiştir. Çalışmada bu bağlamda şekillenmiş iktidar söylemi olarak muhafazakar söylemin inşa süreci, belirleyenleri, sabitlenmeleri, karşıtlıkları ve iktidar yapıları tarafından nasıl üretildiği, denetlendiği ve yönetildiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, 11. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci incelenmiştir. Süreçte yaşanan gelişmeler, olay örgüsü, sürecin politik ve toplumsal aktörleri yapılan gazete taramalarıyla tespit edilmiştir. İktidar yapılarının sözlerinden hareketle söylem analizi yapılmıştır. Analizde, kimi zaman 27 Nisan Bildirisi ele alınırken, kimi zaman Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı bir söylem öğesi olarak değerlendirilmiştir. Bütün incelemeler sonucunda; Kemalist, seküler ve rasyonel dünya görüşünü benimsemiş toplumsal blok karşıtlığında muhafazakarlar, hegemonikleşmeyi başarmış ve iktidar dilini kullandığı tespit edilmiştir. Darbe korkusu ile hareket eden muhafazakarlar, Kemalist bloğun keskinliğinde bir karşıtlık oluşturmamakla birlikte, iktidarın merkezi ve başat söylem dilini kullanmışlardır. Eklektik söylem dilini ise modernizm, demokrasi, hukuk, eşitlik ve adalet gibi seküler görüşün değerlerini kullanarak sağlamışlardır. Dini değerlerin etkin bir şekilde kullanıldığı muhafazakar söylemde kadın hakları, özgürlük ve bireysel haklar bağlamında savunulmuştur. Kemalizm'in mevcut politik yapıyı korumacı tavrı katılaşmasına, hegemonyadan karşı hegemonik bir yapıya dönüşmesine ve böylelikle tekil bir söyleme savurulmasına neden olmuştur. Muhafazakarlar ise karşıt olarak gördüğü Kemalist söylemi dini öğeler ile yeniden yorumlayarak, iktidarın muhafazakar biçimini yeniden üretebilmişlerdir. Böylelikle eski paradigmayı yeni olan değerlerle buluşturan muhafazakarlar, kendi değer ve gerçeklerini merkezi ve başat bir söylem haline dönüştürmeyi başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
Turkish conservatism managed to build a hegemonic discourse standing out against the anti-hegemonic character with presidential elections in 2007. Conservatives could reproduce itself as the center of power by seizing promise of the power. In this context, the study tried to set forth the construction process of conservative discourse formed as a ruling rhetoric, their determinants, settings, oppositions and how they were produced, controlled and managed by the opposition and ruling structures. In this regard, 11th presidential election process was investigated. Developments in the process, plot pattern, political and social actors in the process was determined by scanning newspaper. From the words of power structures, discourse analysis was performed. While April 27 statement was sometimes discussed, and sometimes, reasoned decision of the Constitutional Court was considered as an element of discourse in the analysis. As a result of all investigations, conservatives succeeded to be hegemonic against the block that adopted Kemalist, secular and rational world view and they were determined to use language of power. Conservatives acting with a fear of a coup d'état did not constitute an opposition as sharp as Kemalists; on the other hand, they used central and dominant language of power. The eclectic language of the discourse however was ensured by using language of secular vision about modernism, democracy, law, equality and justice. Effectively, in particular women's rights discourse that uses conservative religious values, freedom was defended in the context of freedom and individual rights. The developments caused the protective attitude of Kemalists for present political structure be stricter and caused them transform from hegemony to an anti-hegemonic structure and thus be driven to a single discourse. Conservatives however, managed to reproduce conservative structure of power by reinterpreting Kemalist discourse with religious elements. Conservatives, thus brought the old paradigm with the new discourse which is fixed value and managed to transform the center into a dominant discourse.