Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmayan öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri: Bursa ilköğretim okulları örneği
Vocational sufficieny of primary school teachers who were not graduated from their own faculty: Model of Bursa
  1. Tez No: 187760
  2. Yazar: FEHMİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eğitim, başlı başına ülkelerin kalkınmasında en büyük etkendir. Günümüzdegelişmiş ülkeler, kaynaklarının önemli bir bölümünü eğitime ayırmaktadır. Böylece,ülkenin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü de bu şekilde kolaylıklakarşılayabilmektedirler.Eğitim sisteminin temel yapı taşı öğretmendir. Yeterli sayı ve nitelikteöğretmenlerle desteklenmeyen eğitim sisteminin başarıya ulaşması mümkün değildir.Türk Eğitim Tarihi'ne bakıldığında, yeterli sayı ve nitelikli öğretmen yetiştirme herzaman tartışılan bir sorun olmuştur. Özellikle, sınıf öğretmeni yetiştirme konusundaistenilen düzeye ulaşılamamıştır.Son yıllarda ise, sınıf öğretmenliği açığının artması, siyasal güçler tarafındanüniversite mezunlarına bir iş alanı olarak düşünülmüştür. Çeşitli uygulamalarla SınıfÖğretmenliği Bölümleri'nden mezun olmayan fakülte mezunlarının sınıf öğretmeniolarak atanması pek çok tartışmayı da beraberinde getirmiştir.Bütün bunlarla birlikte bu araştırma, Bursa l Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlıilköğretim okullarında görev yapan Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olmayıpsınıf öğretmenliği yapan öğretmenlerin mesleki yeterliliklerine ilişkin; müfettiş ve kendigörüşleri alınarak yorumlanmıştır. Bundan sonra yapılacak araştırmalara ise önerilerdebulunulmuştur. Buna göre:1. Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olmayan sınıf öğretmenliği yapanöğretmenlerin mesleki yeterliliklerine ilişkin, müfettiş görüşlerine göre:?Katılmıyorum? sonucu ortaya çıkmıştır.2. Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olmayan sınıf öğretmenliği yapanöğretmenlerin mesleki yeterliliklerine ilişkin, kendi görüşlerine göre: ?Katılıyorum?sonucu ortaya çıkmıştır.3. Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olmayan sınıf öğretmenliği yapanöğretmenlerin görüşleri ile müfettişlerin görüşleri arasında anlamlı bir farkgörülmektedir.Anahtar Kelimeler : Sınıf Öğretmeni, Müfettiş, Öğretmen Yeterlilikleri
Özet (Çeviri)
Education is basicly the most important factor in the development of countries.If you look at developed countries you can see that they spare an important amount oftheir NGD for education nowadays. In this way they get easily the specializedmanpower which the country needs.The keystone in the education system is the teacher . It is impossible theeducation system without the enough amount of teachers with special capabilities to besuccesful. If we look to the History of Turkısh Education we can see that it has alwaysbeen a problem to educate qualified and the right amant of teachers. Especially intraining primary school teachers, the aimed point hasn?t been needed.But in the last years, the increase in need of primary school teachers, has beenconsidered as a vacancy for the people who graduated from different universities bypolitical authorities.That asignment of graduated students as a primary school teacher who graduatedfrom different faculties has caused too many arguments.This research has been explained by taking inspectors? and their own opinionsrelated to the qualification of teachers? who are primary school teachers in Bursa stateschools but not graduated from relevant department.It has been made suggestions to the future researches;1- As inspectors? opinions are taken into consideration: The result of ?I don?tagree? has been fond related to the qualification of teachers? who are primary schoolteachers but not graduated from relevant department.2- When the teachers? opinions are considered. The result of ?I agree? has beenfond related to the qualification of teachers? who are primary school teachers but notgraduated from relevant department.3- It has been seen that there is an important difference between the views ofteachers who are teaching at primary schools, but not graduated from relevant facultyand the inspectors? views.Keyword : Primary school teachers, Inspectors, teacher qualifications.