Öğrencilerin düzgün dairesel harekette merkezcil kuvvet hakkındaki kavram yanılgılarının araştırılması
An investigation of students misconceptions about the centripetal force in uniform circular motion
- Tez No: 187822
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PERVİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada düzgün dairesel harekette merkezcil kuvvet ile ilgili kavram yanılgılarınıaraştırmak amaçlanmıştır. Öğretmenler ve öğrencilerle yapılan görüşmelerde, düzgündairesel hareket konusunun anlaşılması zor bir konu olduğu ifade edilmiştir.Öğretmenlerimiz konuyu anlatırken merkezkaç kuvvet kavramını konuya yardımcı olmasıiçin kullandıklarını ifade etmiştirlerdir. Literatürde yer alan,⢠Merkezkaç kuvvet gerçektir ve bu kuvvetin büyüklüğü merkezcil kuvveteeşittir,Merkezcil kuvvetin yönü, merkezden dışarı doğrudur,â¢â¢ Merkezcil kuvvet cismin merkeze uzaklığı arttıkça azalır,kavram yanılgılarını araştırmak amacıyla bir anket hazırlanmıştır. Bu anket açık uçlusorulardan oluşup, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine yöneliktir. Manavgat AnadoluLisesi, Manavgat Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Manavgat Lisesi, Ankara 50.Yıl Yabancı DilAğırlıklı Lise ve Ankara 50.Yıl Lisesi olmak üzere, toplam 119 ortaöğretim 3. sınıföğrencisine uygulanmış ve SPSS istatistik programına aktarılarak değerlendirilmiştir.Yukarıda sözü edilen kavram yanılgılarının araştırmanın yapıldığı öğrencilerde de varolduğu belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler Düzgün Dairesel Hareket, Merkezcil Kuvvet, Kavram Yanılgısı
Özet (Çeviri)
This study aims at exploring the misconceptions about centripetal force in uniformcircular motion. Discussing with teachers and students, it was expressed that the uniformcircular motion is a difficult subject to understand. Explaining the subject, teachers statedthat they use centrifugal force as a subsidiary to the subject. In order to explore themisconceptions quoted below, a questionnaire was prepared.The centrifugal force is real and its magnitude is equal to the centripetal force,â¢The direction of centripetal force is radially outwards from the center,â¢Centripetal force decreases as object?s distance to the center increases.â¢This questionnaire, which consist of 12 open ended questions, is suitable for highschool and university students. The questionnaire administered to 119 high school 11thgrade students in Manavgat Anadolu, Manavgat Yabancı Dil Ağırlıklı, Manavgat, Ankara50. Yıl Yabancı Dil Ağırlıklı Lise and Ankara 50. Yıl Lisesi and the data were processedby using SPSS statistic software. It was found that the students in the study have had themisconceptions mentioned above.Keywords Uniform Circular Motion, Centripetal Force, Misconceptions