İlköğretim sekizinci sınıf fen bilgisi dersinde büyüme ve gelişme konusunda öğrencilerin başarıları,kavramaları ve tutumları üzerine çoklu zeka modelinin etkisi
The effect of multi-intelligence over successes, understandings and behaviours of students in terms of growth and development in primary education eighth grade science course
  1. Tez No: 187831
  2. Yazar: EMRE KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, Fen Bilgisi dersinde öğrencilerin başarı, tutum vealgılamalarına Çoklu Zekâ Kuramı'na göre hazırlanan öğretim etkinliklerin etkisibelirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada ilköğretim 8. sınıf düzeyinde, Fen Bilgisi dersinin ?Büyüme veGelişme? konusu ele alınmıştır. Araştırma, ön testlerle denk oldukları belirlenenÇorum İli İskilip İlçesi Paşaçayırı Fatih İlköğretim Okulu 8. sınıfı ile Çatkaraİlköğretim Okulu 8. sınıfında yürütülmüştür. Paşaçayırı Fatih İlköğretim Okulu 8.sınıfı kontrol grubu, Çatkara İlköğretim Okulu 8. sınıfı da deney grubu olarakbelirlenmiştir. Kontrol grubunda Geleneksel Öğretim Yöntemi, deney grubunda iseÇoklu Zekâ Kuramını temel alan öğretim etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırmada öntest-son test desenine başvurulmuştur. Veri toplama aracı olarak Fen Başarı Testi veTutum ve Algılama Anketi kullanılmıştır.Çoklu Zekâ Kuramına göre hazırlanan öğretim etkinliklerinin uygulandığıdeney grubunun ve geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubununFen Başarı Testi (Son) verileri karşılaştırılmış ve anlamlı bir fark bulunamamıştır.Deney ve kontrol grubuna uygulanan Fen Başarı Testinin son test ve ön testfark verileri incelenmiş ve deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.Deney ve kontrol grubuna uygulanan tutum ve algılama anketi verileriincelendiğinde öğrencilerin tutumları ve algılamaları üzerine deney grubu lehineanlamlı bir fark bulunmuştur.Sonuç olarak farklı zekâ alanları dikkate alınarak yapılan öğretim Fen Bilgisidersi ?Büyüme ve Gelişme? konusunda öğrenci başarısı, tutumu ve algılamasındaolumlu yönde etkilidir denilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of education activities prepared on the basis of Multi-Intelligence Theory over successes, behaviors and interpretations of students inScience Course was studied to be determined.In the study, in the primary education 8. grade level, the subject of ?Growthand Development? of Science Course was discussed. The study was carried out inÇorum Province İskilip County Paşaçayırı Fatih Primary School, 8. grade andÇatkara Primary School 8. grade, both of whichare determined to be equal based onthe preliminary tests. Paşaçayırı Fatih Primary School was selected as control group,and Çatkara Primary School was selected as experiment group. In control group thetraditional Education Method activities, and in experiment group Multi-IntelligenceTheory activities were applied. In the study, the pre-test and final-test pattern wasimplemented. As data collection tool, Science Success Test, and Behavior andInterpretation Survey were used.The data of the Science Success Test (Final) of both the experiment group onwhich Education activities prepared based on the Multi-Intelligence Theory wasapplied and the control group on which the traditional education method was appliedwere compared and no significant difference was found.The final and pre-test data of the Science Success Test which applied on theexperiment and control groups were studied and a significant different was found infavor of the experiment group.When the data of the behavior and interpretation survey which was applied tothe experiment and control group was studied, a significant difference was found infavor of experiment group in terms of behavior and interpretation.As a result, considering the different intelligence areas; it can be stated thatthe successes, behaviors and interpretations of students in the subject of ?Growth andDevelopment? in Science Course were affected positively.