İlköğretim birinci sınıf öğrencilerinin bitişik eğik yazıda yaptıkları hatalar
The mistakes done by the first year primary school students in cursive writing
  1. Tez No: 187832
  2. Yazar: ÖZLEM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZETİLKÖĞRETİM BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİNBİTİŞİK EĞİK YAZIDAYAPTIKLARI HATALARBayraktar, ÖzlemYüksek Lisans, İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Erol GÜNGÖRDÜAğustos-2006Araştırmada ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin bitişik eğik yazıda hangitür hatalar yaptıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Altındağ, Keçiören ve Mamakilçelerindeki 3 ilköğretim okulundan seçilen 70 birinci sınıf öğrencisi ve bu sınıflarıokutan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında, öğrenciler için bitişikeğik yazı değerlendirme formu oluşturulmuştur. Gözlenen okullardaki birinci sınıföğretmenleri için anket formu kullanılmıştır. Öğrenci ve öğretmenlere aitdeğerlendirme formlarından elde edilen verilerin frekans ve yüzdelikleri alınmış vearaştırmacı tarafından yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda;1. Birinci sınıf öğrencilerinin bitişik eğik yazıda harfleri eğik yazamadıkları veharfleri birleştirirken hata yaptıkları, harfleri açık ve okunaklı yazamadıkları,harf boyutlarını ayarlayamadıkları tespit edilmiştir.2. Birinci sınıf öğrencilerinin kelimeyi doğru bölemedikleri, satırbaşıyapamadıkları, yazıyı sayfaya yerleştiremedikleri, bütün yazı boyuncaeğikliği koruyamadıkları, el yazılarının estetik beğeni uyandırmadığı tespitedilmiştir.ii3. Okul öncesi eğitim almış olan öğrencilerin okul öncesi eğitim almayanlaragöre genelde daha başarılı oldukları, ancak harfleri doğru şekilde yazmadaokul öncesi eğitim almayan öğrencilerin okul öncesi eğitim alanlara göredaha başarılı oldukları görülmüştür.4. Araştırmada birinci sınıf öğrencilerinin bitişik eğik yazıdaki hızlarıölçülmüştür.5. Birinci sınıf öğrencilerinin bitişik eğik yazıda yanlış yaptıkları harfler, yanlışbağladıkları harfler tespit edilmiştir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafındanortaya konulan önerilere yer verilmektedir.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE MISTAKES DONE BY THE FIRST YEAR PRIMARY SCHOOLSTUDENTS IN CURSIVE WRITINGBayraktar, ÖzlemMaster of Education, Department of Primary School Teaching Main Science BranchSupervisor: Yrd. Doç. Dr. Erol GÜNGÖRDÜAugust-2006In the research, it has been tried to discover which type of mistakes do thefirst year primary school students make in cursive writing.The work group of the research is formed of 70 first class primary schoolstudents selected from 3 primary school in Altındağ, Keçiören and Mamak districtsof Ankara province and their teachers. In the content of this research, cursive writingevaluation form has been formed for the students. A survey sheet has been used forthe first class teachers from the observed schools. The frequency and percentages ofthe data from those evaluation forms of students and teachers has been taken and ithas been interpretted by the researcher.At the result of the research;1. The first class students? not being able to write the cursive letters and makemistakes in writing sllybes, their not being able to write the letters clear andlegible and their not being able to arrange the sizes of the letters have beendetermined.2. The first class students? not being able to divide the words correctly, their notbeing able to begin a new line, their not being able to fix the writing to thepage, their not being able to protect the inclination in the whole writing andtheir handwriritngs? not giving aesthetic appreciation has been determined.iv3. It has been observed thst the students? which had preschool education hasbeen generally more successful compared to the ones without preschooleducation, but in wiriting the letters properly, the students without preschooleducation has been more successful than the ones with the preschooleducation.4. In the reserach the speed of the first class students? in cursive writing hasbeen measured.5. The first class students? incorrect letters and the wrong combined letters incursive writing has been determined.The suggestions by the researcher based on the problems arised from theresults from the research have been given part.v