İlköğretim okullarında T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin öğretiminde rol oynama yönteminin öğrenme düzeyine etkisi
The influence of role-playing method on the performance of the students in the ' Turkish Republic revolution history' at the elementary schools
- Tez No: 187837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Alan araştırması niteliğini taşıyan bu çalışma, Giriş, İlgili Yayın veAraştırmalar, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve Öneriler olmak üzere beş anabölümde oluşmuştur.İlköğretim 8. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersininöğretiminde rol oynama yöntemi ile düz anlatım yönteminin öğrenci erişileriüzerindeki ölçmelerinin amaçlandığı bu araştırmada aşağıdaki sorulara cevaparanmıştır.Rol oynama yöntemi, ilköğretim 8. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi veAtatürkçülük dersinin öğretimine düz anlatım yöntemine göre;a. Bilgi düzeyinde,b. Kavrama düzeyinde,c. Uygulama düzeyinde,d. Toplam öğrenci erişilerinde daha başarılı mıdır?Araştırmada bu sorulara cevap bulabilmek için önce, yurtiçi ve yurtdışı ilgiliyayın ve araştırmalar taranmıştır. Elde edilen bulgular ışında ilköğretim 8. sınıfTürkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde uygulama yapılacakünite olarak ?Türk İnkılabı? ünitesi seçilmiştir. Bu üniteye göre test geliştirilmiştir.Hazırlanan test ön test olarak uygulama yapılacak deney ve kontrol grupların dagerçekleştirilmiştir. M.E.B. Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve AtatürkçülükProgramına uygun olarak seçilen bölüm rol oynama yöntemi ve düz anlatımyöntemine göre uygulama yapıldıktan sonra yine deney ve kontrol gruplarında sontest uygulanmıştır.Ankara ili Altındağ ilçesi Halim ŞAŞMAZ ilköğretim okulu 8/A (30), 8/B (30)olmak üzere toplam 60 öğrenci üzerinde yapılan araştırmanın sonucu olan buçalışmada istatistiksel işlemler, uygulanan ölçme araçlarının geçerli ve güvenilirolduğunu ortaya koymuştur.Araştırma sonucunda, rol oynama yönteminin İlköğretim 8. sınıf TürkiyeCumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin öğretiminde; bilgi, kavrama,uygulama düzeyleri ile toplam öğrenci erişilerine daha başarılı olduğu bulgularınaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a field research, consists of 5 main chapters includingIntroduction, Related Publications and Researches, Method, Findings andInterpretation, Conclusion and Suggestions.The aim of this study is to evaluate the influence of role-playing method andlecture method on the performance of the students in the ?Turkish RepublicRevolution History? in the 8th grade at the elemantary schools. And also thefollowing questions will be answered.?Is the role-playing method more effective than the lecture method for teachingTurkish Republic Revolution History? of the 8th grade,a. at the level of knowledge,b. at the level of understanding,c. at the level of practise level,d. at the level of total student performance??First of all, to answer the above-mentioned questions with sub-questions, therelated publications and researches, made at home and abroad were searched.The unit ?Türk İnkılabı? from the ?Turkish Republic Revolution History?curriculum of the 8th grade was chosen and a test was prepared according to the unit.The pre-test was given to the experiment and control groups. Later on, the unit wasperformed according to the role-playing method and lecture method. After that, thepast-test was given to the groups.The sample of this research consists of 60 students at the 8/A (30) and 8/B (30)classes at the Halim ŞAŞMAZ Elemantary School in Ankara, Altındağ. Thestatistical process of the evaluation means with its validity and reliability wasrealised.As a conclusion, the teaching of ?Turkish Republic Revolution History? of the8th grade with role-playing method is more effective than those with the lecturemethod.