Isolating the subject: Cholera, control and sanitary discourse in the İstanbul international sanitary conference of 1866
- Tez No: 187882
- Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1865 kolera salgını sonrası toplanan 1866 İstanbulUluslararası Sağlık Konferansı sürecini incelemek ve bu süreç boyunca gerçekleşenbazı tartışmaları, uygulanan sağlık politikalarını ve Osmanlı İmparatorluğu'nundurumunu aydınlatmak, aynı zamanda sürece farklı bir açıdan bakmaktır. 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren düzenlenmeye başlanan uluslararası sağlıkkonferanslarının temel amacı yüzyıl boyunca etkili olan salgın hastalıklarınAvrupa'ya ulaşmasını engellemekti. Bu amaçla 1866 yılında İstanbul'da toplananIII. İstanbul Uluslararası Sağlık Konferansı sadece kolera hastalığı ve salgınları ileilgilendi. Konferansta koleranın kaynağı Hindistan olarak belirlenirken, hastalığınHintli hacılar vasıtasıyla hac döneminde Hicaz'a taşındığı, oradan da batıya gidenhacılarla Avrupa'ya yayıldığına karar verildi. Konferansta, hacılar ve Hac dönemiüzerinde yoğun tartışmalar yapılırken, Avrupalı delegeler bölge üzerinde sert vekısıtlayıcı tedbirler alınması için Osmanlı İmparatorluğu'na baskı uyguladılar. Bunedenle, Osmanlı Devleti'nin Hicaz'da sağlık önlemleri alması ve karantinayöntemlerini uygulaması kararlaştırıldı. Neticede İstanbul Uluslararası Sağlıkkonferansı, kolera salgınları karşısında Avrupa devletlerinin menfaatlerini ön planaçıkaran ve Hicaz, Mısır gibi bölgeleri kontrol etmeyi amaçlayan politik bir aracadönüşmüştür. Bu konferans ?hastalıklı doğu nüfusunu? Batı Avrupa'dan uzaktutmak için sert karantina önlemlerini uygulamayı kabul ederken, ?doğu ve batı?yıiki farklı dünya olarak kabul etmiş ve sağlık söylemi üzerinden yeniden tarif etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at studying the process of Istanbul International SanitaryConference of 1866, politic structure of the conference and the condition of theOttoman Empire through this process. The third international sanitary conference,which was gathered in Istanbul, only dealt with cholera disease. The main goal ofthe Istanbul International Sanitary Conference was to prevent the spread of choleraepidemic from Hejaz to Europe. The conference approved that the origin of cholerawas India and the disease was transported by Indian pilgrims to Hejaz in hajj periodand then western pilgrims spread it from Hejaz to Europe. In this case, Europeandelegates focused on the sanitary condition of the Ottoman Empire. For this reason,the conference decided that restrictive sanitary measures and quarantine methodsshould be performed by the Ottoman Empire in Hejaz. Consequently, in the IstanbulInternational Sanitary Conference, European delegations used modern sanitaryknowledge and measures as a political tool in order to give priority to benefits ofEurope and to control some districts like Hejaz and Egypt. Thus, the sanitarymeasures approved by the conference were based on isolation, exclusion in order tosegregate ?diseased Eastern populations? from the West.