İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin ahlaki olgunluk düzeyleri ile duygu zorbalık eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between the moral maturity levels and the emotional bullying tendencies of the 4. and 5. grade primary school students
- Tez No: 239237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Duygusal zorbalığın bir tür zorbalık çeşidi olduğunu biliyoruz. Birisi için söylenti çıkarma, ima ile taciz etme, itibarını düşürücü söz ve ya davranışlarda bulunma, mesnetsiz iddialar ortaya atmak ve taktikler yaparak; karşıdaki kişiyi ortamdan izole etmeye çalışmak duygusal zorbalığın nitelikleridir. Her türlü seviye üstünlüğünü (ekonomik, başarı, sosyal, sınıf?) bulunan grupların alttaki kişi veya kişilere yaptıkları bu korkutucu şeylerden önce bu gibi durumlara hedef olan kişi sorumludur. Bu kişiye literatürde kurban denmektedir. Kurbanın ?Bak yapma? diyebilmesi gerekir. Kurbanın hakkını savunması ve koruması pek çok kötü niyetli bu durumların faillerini durdurucu bir etki yapacaktır.Bugüne kadar dizilerde ve özellikle Amerikan gençlik dizlerinde itilen, alay edilen, okulda itilip kakılan, partilere davet edilmeyen, gruplar tarafından sürekli tartaklanan kahramanları izlemişizdir. Sonuçta dizidir abartılı bulabiliriz. Oysaki dizi de olsa gerçekleri anlatmaktadır.Duygusal zorbalık herkes için yıkıcı etkiye sahip olan bir zorbalık türüdür ve diğer insanlar üzerinde bir dalgalanma etkisi yaratır. Önlemi alınmazsa toplum içinde genişler. Duygusal zorbalığı tarif ederken kişiyi izole edişinden bahsetmiştik. Bu izolasyon, fiziksel veya zihinsel olabileceği gibi; hastalıklar, depresyonlar, şiddet gösterme veya kendine zarar verme biçimindeki davranışlarla kendini gösterir. Bunun tam tersi kendine güvensiz kişilerin de oluşmasına neden olabilir. Kurban kişi uygun olmayan uzun süreli aşırı stres altında kalabilir.Son yıllarda ülkemizde de yaşanan okul içinde silah, kesici alet getirmek gibi şiddet olaylarını takip etmekteyiz. Bu son derece üzücü ve kaygılandırcı durumu iyi analiz etmek gerekiyor. Okullarda ve okul bahçelerinde görülen şiddet içeren davranışların altında yatan durumu iyi analiz etmek gerekir. Bizler okulda yaşanan zorbalığın görünen kısmını fark ediyoruz. Oysaki bu şiddet ve zorbaca görüntülerin asıl nedeni duygusal zorba davranışlardan kaynaklanmaktadır. Şöyle ki, uzun süreli biriken kin ve artniyetli, şüpheli duygular birikerek en sonunda fiziksel eyleme dönüşmektedir.Araştırmamızda okullarda yaşanan duygusal zorbalığı araştırmadık bu bambaşka bir araştırmanın ve bambaşka bir ekibin işi olmalı. Var olduğunu bildiğimiz bu durumun ahlaki gelişimle bir bağlantısı var mıdır? Sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Kurumların ve kişilerin bu konuya dikkatlerini çekmek istedik. Kavrayış ve bilinç oluşturmak için bu araştırma yapılmıştır. Çünkü duygusal zorbalığa maruz kalan ve yapanı tespit etmek hiç de kolay değildir. İleri düzeyde laboratuar tahlilleri gerektirir. Hormonlardaki denge bozukluğu, adrenalin salgısının artması gibi.Araştırmamızda ortaya çıkan ağırlıklı görüntü ise, duygusal zorbalığın en az yaşandığı kesim orta düzey ekonomisi olan, eğitim düzeyi ortalama olan ailelerin çocuklarında daha az görülmektedir. Bu kesim genel itibariyle muhafazakar kesimdir. Dindar ve vasat yaşam sürdürmekten hoşlanan insanlardır. Araştırmamızda ?en üstünün? duygusal zorbalık yapma eğiliminde olduğu anlaşılmıştır. Burada kast edilen üstünlük, ekonomik anlamda en üst olabileceği gibi, akademik başarıda da en üstte olan, altındaki veya altlarındakilere zorbaca davranışlar göstermekte olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional bullying is a kind of bullying. Spreading rumors about someone, verbal or behavioral harassments, gossiping, mimicking, isolating are characteristics of emotional bullying. Every kind of upper level of (economical, success, social, class?) people cause this kind of terrible things to lover level of people who are responsible for it. They are called ?victim? in literature. Victim should be able to say ?No!?, and protect his own rights and this would be helpful to stop this kind of misbehaving and harassments.Many of us have watched bullied characters, humiliated, psychologically tortured, isolated students in soap operas especially in American soap operas. Although they are little exaggerated, they reflect some part of reality.Emotional bullying is destruction for everyone and effect gradually on people. If no action is taken, it steadily spreads. Certain cautions have to be taken against emotional bullying. Isolation could be physical or mental as important part of emotional bullying and can be observed through illnesses, depressions, violent and self-destruction or contrarily, loosing self-confident. Victims are subject to long term stress.In recent years, it has been observed that weapons and sharp objects are taken to schools in this country. It is a quite worrying situation to analyze. The reason behind the violent in schools and school gardens needs to be examined. Generally there is more than what is seen on surface. There are emotional bullying behaviors under this violent and bullying. Long term hatred, malicious and ill-intended feelings turn to physical misbehaviors.In this research emotional bullying is not our main target, it is rather subject of some other researches. The main question is here that what is it?s relation to moral development? Awareness of people and institutions is important on the issue. It rather difficult to point out emotionally bullied ones; it requires further examinations even in labs like hormonal disorder and increase in adrenaline?In this research, general view is that emotional bullying is least observed in middle class family members. They are mostly conservatives, religious and normal people who like standard lives. In the research, ?the most upper? is observed to be people who have highest level of bullying tendency. These upper level could be economical or academically and they might be bullying lover levels.