İdare Hukukunda, idarenin hizmet kusuru dolayısıyla sorumluluğu
Service fault of administration in management Law, that's resposibility of administration
  1. Tez No: 188014
  2. Yazar: TEVFİK KARATAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETİDARE HUKUKUNDA İDARENİN HİZMET KUSURU DOLAYISIYLASORUMLULUĞUTevfik KARATAŞYüksek Lisans TeziKamu Yönetimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr Fethi KILIÇOcak 2006, 98+vii sayfaBu çalışmada idarenin hizmet kusuru dolayısıyla sorumluluğu, mevcut hukuki durumgöz önüne alınarak ve çeşitli yargı kararlarından örnekler verilerek incelenmiştir.Hukuk Devleti ilkesinin bir gereği olarak idarenin yaptığı işlem ve eylemlerden doğanzararı karşılaması gerekmektedir. Nitekim 1982 Anayasasının 125. maddesinin son fıkrasınagöre ?İdare kendi işlem ve eylemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.?Hizmet kusuru ise idarenin yürüttüğü işlem ve eylemlerdeki her türlü bozukluk venoksanlığı ifade etmektedir. İşte bu çalışmada hizmet kusuru kavramı çeşitli yönleriyleincelenmiş, hizmet kusuru dolayısıyla sorumluluğun daha iyi anlaşılması için sorumlulukkavramına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSERVİCE FAULT OF ADMİNİSTRATİON İN MANAGEMENT LAW,THAT?S , RESPOSİBİLİTY OF ADMİNİSTRATİON.Tevfik KARATAŞMaster ThesisDepartment Of Puplic AdministrationsSupervisor: Yrd.Doç.Dr Fethi KILIÇJanuary 2006, 98+vii pageIn this study, While fault of administration,that?s ,It?s responsibility was beinganalysed,present legal situation was regarded and verious examples were given from lawdecisions.As It is the prenciple of law goverment, The demage which stems from fault ofadministration should be paid.Morever;According to 125 Item of law constitution`Administration is responsible for the demage which stems from It?s procedure.?Service fault means all kınd of faults and defeats of procedure, which administrationdirects.İn this study, The notıon of `service fault? was analysed detailly.The Notion of`resposibility? was mentioned because of that service fault and responsibility should beunderstood well.