Yeni ilköğretim programlarının uygulandığı pilot okullardaki öğretmenlerin yeni program ve pilot çalışmalar hakkındaki görüşleri
The Opinions of the teachers who are working in pilot schools which are carrying out the new primary schools' curriculum
  1. Tez No: 188025
  2. Yazar: FİLİZ KARTALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  6. Anahtar Kelimeler: •ğretim Programı, pilot ‹alışma, curriculum, pilot study
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Avrupa Birliği'ne †yeliği bir devlet politikası h•line getirmiş olan†lkemizde eğitime olan talep g†nden g†ne artmaktadır. Talim Terbiye KuruluBaşkanlığı bu gelişmeler karşısında ilk‡ğretim okullarında uygulanan ‡ğretimprogramını yeniden d†zenlemiştir. Bu ‡ğretim programı 2004 ‡ğretim yılında 9ildeki 120 okulda pilot ‹alışma olarak uygulanmaya başlanmıştır.Bu ‹alışmanın amacı yeni geliştirilen ‡ğretim programına ve bu pilot‹alışmaya y‡nelik sınıf ‡ğretmenlerinin g‡r†şlerini belirlemektir. Bu ama‹la Boluilindeki pilot okullarda 5 bayan ve 20 bay sınıf ‡ğretmeniyle yarı yapılandırılmışg‡r†şmeler yapılmıştır. G‡r†şme esnasında ‡ğretmenlere geliştirilen bu programlaile ilgili sorular sorulmuş; programın uygulanabilirliği ve yapısı hakkında g‡r†şlerinibelirtmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler i‹erik ve betimsel analizlerleincelenmiştir. •ğretmenlere g‡re yeni programın ve pilot ‹alışmaların olumluyanları: i) araştıran ve sorgulayan ‡ğrenciler yetiştirmeyi hedeflemesi, ii) ‡ğrencimerkezli olması, iii) her ‡ğrencinin etkinliklere etkin olarak katılarak kendini ifadeetmesi, iv) konu yoğunluğunun azaltılması ve v) ‡ğrenciler arasındaki bireyselfarlılıkları desteklemesi ve bu farklılıkları zenginlik olarak kullanmasıdır. Diğertaraftan, ‡ğretmenlere g‡re bu programın olumsuz yanları: i) programın felsefesinintam olarak anlaşılmaması, ii) pilot ‹alışmada gereken kaynakların yeterli olmaması,iii) velilerin bu programı kabul etmemeleri ve değişime karşı olmaları iv) hizmet i‹ieğitimin i‹eriğinin ve s†resinin yeterli olmaması, v) gerek MillŽ Eğitim Bakanlığınıngerekse m†fettiş ve akademisyenlerin, ‡ğretmenlerin ve okulların programınanlaşılması ve uygulanmasına y‡nelik yeterince destek vermemesi vi) bu programınt†m okullarda uygulanması i‹in gereken alt yapının yetersiz olması ve vii) alternatif‡l‹me ve değerlendirmenin felsefesini anlayamamaları ve bunların nasılkullanacağını bilememeleridir. Tezimizde, ‡ğretmenlerin bu olumlu ve olumsuzdurumlarla ilgili ‹‡z†m ‡nerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The demand for better education is rising from day to day in our country whichaccepted the politic of membership to the E.U. A new elementary school curriculumis developed by the board of training and education. The new curriculum is put intopractice in 120 schools in 9 cities as to se pros and cons.The aim of this research is to determine the perceptions of the teachers whowill be carrying out the new curriculum. For this purpose, semi-structured interviewis made with 5 female 20 male teachers working in pilot schools in Bolu. Questionsrelated to new curriculum were developed and asked to the participants. Thesequestions mainly focused on practicality and structure of the new curriculum.Obtained dataset are examined with content and descriptive analyzes. According tothe teachers, the positive sides of the program are as follows: i) The new curriculumenvisages students who explore and question the subject at hand, ii) it is student-centered, iii) students actively participate to all the activities actively and freelyexpress themselves, iv) the intensity of the subjects to be learned are reduced, v) itsupports the individual differences and uses it as a richness. On the other hand,negative sides of the program are as follows: i) they are not clear about thephilosophy of the curriculum accurately, ii) the materials are not enough for this pilotstudy, iii) parents of the students don?t accept the new curriculum and are resistantto change, iv) the duration and the content of the in-service training was not enough,v) the Ministry of Education, inspectors and the academicians didn?t support enoughduring the pilot study, vi) the technical background of all the schools is not adequateto carry out the curriculum, and vii) they couldn?t understand the philosophy of thealternative assessment techniques and don?t know how to use them. Somerecommendations of the teachers related to the positive and negative sides of thenew curriculum the participants for will presented.