The 'Brain-is wider than the sky-': Nature and the sublime American self in Emerson and Whitman
'Beyin-geniştir-gökyüzünden-': Emerson ve Whitman'ın eserlerinde doğa ve yüce Amerikan benliği
  1. Tez No: 188125
  2. Yazar: MİCHAEL DOUGLAS SHERİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA SEVGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Beyin—geniştir Gökyüzünden—?: Emerson ve Whitman'ın EserlerindeDoğa ve Yüce Amerikan BenliğiMichael Douglas SheridanBu tez, birincil olarak, Ralph Waldo Emerson ve Walt Whitman'ın eserlerinde ortayakonduğu biçimiyle, doğa ve özellikle Amerikan olan bir benliğin gelişimi arasındaki ilişkiyeodaklanır. Bu ilişki incelelenirken kullanılacak temel izlek, aradan geçen yüzyıllarla yalnızretorik bir üslup olmaktan ontolojik bir araştırma ve keşif usulüne evrilmiş olan Yücekavramıdır. Bu usul, Emerson ve Whitman'ın eserlerinde, bu eserlerin yazılış tarihinde henüzgelişmekte olan özgün Amerikan benliği fikriyle içiçe geçmiştir. Buna karşılık, bu içiçe geçiş,sözü edilen Amerikan benliği ve evrimleşen Amerikan doğası arasındaki ilişkiye ilişkin birkarşıtlık fikrine yol açmaktadır ki bu tez işte bu karşıtlık fikri, bu fikrin oluşma biçimi ve yolaçtığı nihai sonuçları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The Brain—is wider than the Sky—?: Nature and the Sublime American Selfin Emerson and Whitmanby Michael Douglas SheridanThis thesis? primary focus is on the relationship between nature and the development of adistinctly American selfhood, as revealed through the works of Ralph Waldo Emerson andWalt Whitman. The primary framework through which this relationship will be viewed is thatof the notion of the Sublime, which over the centuries developed from being a mere rhetoricalmode into being a manner of ontological exploration and discovery. In the work of Emersonand Whitman, this manner became tied up with the then developing idea of a uniquelyAmerican self. This tying-up in turn allowed an oppositional conception concerning therelation of that self to American nature to evolve, and it is this oppositional conception, theway in which it was developed, and its ultimate consequences that this thesis explores.