Hitit seramikleri
Hitit ceramics
- Tez No: 188164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoseramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ivÖZETBu çalışmada, Anadolu topraklarında gelişmiş, sahip olduğumuz kültür mirasımızolan Hitit seramiklerinin incelenmesi yapılmıştır.Hitit Uygarlığına genel bir bakış yapıldıktan sonra, seramik sanatı incelenmiştir.Hitit seramiklerinde, sosyal yaşamın, dini inançların ve törenlerinin etkileri açıkçaizlenmektedir. Hitit seramik sanatı bu etkilerin altında gelişmiştir. Hitit seramiklerininüretim teknolojisi ve yapım tekniklerini gösteren birçok ipucu bulunmuştur. Hititarkeolojisinin ilerleyen çalışmalarının doğrultusunda, daha çok buluntuya ulaşmasıolasıdır. Üretim teknolojisinin bilinmesi; Hitit seramik sanatı hakkında bizlere daha fazlayol göstereceği kesindir.Hitit seramik sanatı, günümüz seramik sanatını etkilemesi bakımından, önemli biryer tutar.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTIn this study,the archelogical analysis of the Hitite ceramics, which have beencultured in Anatolia and which are our cultural inheritance, has been done.After having a look at the Hitite civilization, the art about ceramics has beenstudied. At the Hitite ceramics, the effects and traditions can be clearly observed. TheHitite ceramic art has developed under these effects. However, clue has been obtainedabout the technology of the production of the ceramics and the techniques of theirmanufacturing. It is possible to have findings about the production techniques andtechnology of the ceramics thanks to the advancing developments in the Hitite archeology.It is obvious that we will have a beter and a clearer view of the techniques of theirproduction becomes known.Because that the Hitite ceramic art influences today?s ceramic art, it is veryimportant.