İlköğretim öğrencilerinin konuşma becerilerinin değerlendirilmesi-Muğla ili örneğinde
The Evaluation of the primary school students' speaking skills-Muğla province example
  1. Tez No: 188356
  2. Yazar: MUSTAFA SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA VOLKAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZETToplumun her kesimiyle iletişim kurmanın gerekliliği yadsınamaz. nsanlararasında etkili bir iletişimin sağlanabilmesi, birtakım şartların gerçekleştirilmesinebağlıdır. letişimin sağlıklı bir şekilde kurulabilmesi için, bireyleri hayata hazırlayaneğitim kurumlarındaki öğretmenlere büyük sorumluluklar düşmektedir.Bu araştırma, ilköğretim 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan öğrencilerin sözlüanlatım becerilerinin durumunu tespit etmeyi amaçlamaktadır.2004-2005 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında yapılan araştırmanınörneklemini, Muğla il merkezindeki dokuz ilköğretim okulundan 144'ü kız, 63'üerkek olmak üzere, toplam 207 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada veriler, öğrencilerin seviyelerine uygun konularda yaptıklarıkonuşmaların, görüntü ve ses kayıtlarının alınmasıyla elde edilmiştir. Kayıtlar, MuğlaÜniversitesi Fonetik Araştırma ve Uygulama Merkezi Dr. Atillâ KIRAL FonetikLâboratuvarı'nda* bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Konuşmalar, metin hâlinegetirilip, görüntü kayıtları da izlenerek, Likert tipi ?Konuşma DeğerlendirmeFormu?na göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, SPSS 10.0 istatistik paket programındaanaliz edilerek frekans, aritmetik ortalama ve yüzde istatistik işlemleri uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular, ilköğretim okullarında, Türkçe eğitimininbeceri alanlarından konuşma eğitimini geliştirmeye yönelik çalışmaların beklenenseviyede olmadığını göstermektedir.*Fonetik Araştırma ve Uygulama Merkezi Dr. Atillâ Kıral Fonetik Lâboratuvarı'nda, bana çalışmaimkânı sağladığı için, Fonetik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü hocam Doç. Dr. M. VolkanCOŞKUN'a teşekkürü bir borç olarak bilirim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe necessity to be in communication with each section of the society can notbe denied. Being able to provide an effective communication among people is due torealize some of the caditions. Teachers in education foundations, who prepare theindividuals to life, have great responsibilities in order the communication to be wellfounded.This research aims to determine the candition of oral expression skills of the3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grade students in primary education.The sample of the research wich was made in 2004-2005 education-teachingyear, spring semester, involves the 144 female, 63 male, totally 207 students from nineprimary schools in Muğla province centre.Datas of the research were obtained by taking the records of talks, video-tapeand voices of the students that they made about the subjects that are appropriate totheir levels. Records were transferred to computer environment at Muğla UniverstyPhonetics Research and Practice Centre, Dr. Atillâ KIRAL Phonetics Laboratory*.Talks were transformed to text, video-tape records were watched and evaluatedaccording to Likert type ?Speaking Evaluation Form?. Results were analyzed in SPSS10.0 statistics package programme and frequency, arithmetic medium and percentagestatistics operations were applied.Findings, abtained from the research, indicates that studies aiming to progressspeaking education which is one of the skill areas of Turkish education, are not theexpected level.*Thanks to the Phonetics Research and Practice Centre Administrator, Ass. Prof. M. Volkan COŞKUNas he let me use the Phonetics Research and Practice Centre, Dr. Atllâ KIRAL Phonetics Laboratory.