İşbirlikli öğrenme modeli ve yabancı dil okuma becerilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 188574
- Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyanın bir çok yerinde yaygın olarak kullanılmakta olan işbirlikli öğrenme çalışmakonusuna bakılmaksızın bir çok çalışma alanına uyarlanmıştır. İşbirlikli öğrenme farklıçalışma alanlarına farklı şekillerde uyarlanmıştır. Bu tez çalışması ile yabancı dil öğrenme veöğretmenin dört temel becerisinden birisi olan okuma becerisinin işbirlikli öğrenme ilkeleri ilegeliştirilmesi amaçlanmıştır.Tezin birinci bölümünde; işbirlikli öğrenme, uygulanışı, sınırlı yanları ve yapılançalışmalarla ilgili art alan bilgilerinin verilmesi yanı sıra çeşitli işbirlikli öğrenme teknikleriile uygulanışı sırasında dikkat edilecek hususlar ele alınmıştır. Bunlardan başka yabancı dildeokuma ile ilgili genel bir bilgi sunulmuştur. Bu kısımda farklı okuma modelleri, şema kuramı,bir okuma parçasının seçilmesi ve okuma amaçları hakkında bilgi sunulmuştur.İkinci bölümde ise işbirlikli öğrenme ile yabancı dilde okuma becerilerininbirleştirilerek yabancı dilde işbirlikli okuma modeli geliştirilmiştir. Bu modelin uygulanışındayapılması gerekenler maddeler halinde sunulmuştur. Bu bölümün sonunda, modelde soyutkalan noktaları somutlaştırabilmek için bir örnek işbirlikli okuma dersi ders planıhazırlanmıştır.Son olarak ise bu modelin uygulanmasından ortaya çıkacak sonuçlar sunulmuştur. Butez çalışmasının ilk öğretimden üniversiteye kadar öğrencilerinin yabancı dilde okumabecerilerini geliştirmek için çaba harcayan yabancı dilöğretmenleri için yaralı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cooperative learning, which has been widely used in many parts of the world, isadapted to many teaching and learning situations regardless of the subjects studied. It isapplied in many different ways in different fields of studies. With this thesis; it is aimed todevelop the reading skills, which is one of the four main skills in foreing language learningand teaching, by means of cooperative learning principles.In the first part of the thesis; a broad background knowledge has been presented aboutcooperative learning, its applications, its limitations, its studies, in addition to variouscooperative learning techniques, and points to be kept in mind while applying cooperativelearning. Furtheremore, some general knowledge has been presented about foreing languagereading. In this section; different reading models, schema theory, selection of a reading textand reading aims have been presented.In the second part; a cooperative foreing language reading model has been developedby combining the principles of cooperative learning and foreign language reading skills.Things to be done while applying the model have been presented in items. At the end of thispart a cooperative foreing language reading lesson plan has been prepared to make abbstractpoints more concrete.Finally; the results, which could be obtained with the application of the model is presented. Itis hoped that this thesis will be helpful for foreing language teachers who struggle to developthe reading skills of their students from primary schools to universities.