Türkiye'de zorunlu askerlik ve profesyonel ordu
- Tez No: 188575
- Danışmanlar: PROF.DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
YILDIZ TEKN K ÜN VERS TES SOSYAL B L MLER ENST TÜSÜS YASET B L M VE ULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L M DALIYÜKSEK L SANS TEZTÜRK YE'DE ZORUNLU ASKERL K VEPROFESYONEL ORDUCENK ÖZGEN03716021PROF. DR. GENCER ÖZCANSTANBUL - 2006ÖZET?Türkiye'de Zorunlu Askerlik ve Profesyonel Ordu? başlıklı çalışma, halihazırdaTürkiye'de uygulanmakta olan zorunlu askerlik sistemini ve profesyonel ordu konusundayapılan çalışmaları incelemek üzere hazırlanmıştır.Söylem analizi yönteminin kullanıldığı çalışmada, bu amaçla mevcut zorunlu askerliksistemi ve profesyonelleşme yönünde yapılan girişimler irdelenmiş ve ?Türkiye'de tamprofesyonel orduya geçiş mümkün mü?? sorusuna yanıt bulunmaya çalışılmıştır.Elde edilen verilere göre, özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde başlayanprofesyonelleşme çalışmaları TSK tarafından büyük bir titizlikle devam ettirilmektedir.Ancak, Osmanlı mparatorluğu'ndan miras alınan zorunlu askerlik uygulamasının yakın birgelecekte kaldırılmasını beklemenin de doğru bir değerlendirme olmayacağı açıktır. Busonuca ulaşılmasının sebebi, Türkiye'nin mevcut koşullarıdır. Türkiye'nin ekonomik yapısıve karar vericilerin güvenlik algılamaları bu değişimin erken olduğunu ortaya koymaktadır.Ayrıca, sosyo-kültürel bağlamda değerlendirilebilecek bazı anlayışlar da zorunlu askerliksisteminin şu aşamada kaldırılmasının mümkün olmadığını göstermektedir.Öte yandan, orta vadede uygulamanın yapısıyla ilgili bazı değişiklerin olmasımuhtemeldir. Profesyonel kadroların genel mevcuttaki oranlarının artması, güvenlikortamında yaşanabilecek olumlu gelişmeler sonucu askerlik hizmet süresinin kısalması ve ABsürecine paralel olarak vicdani retçilik statüsünün Türkiye'de de tanınması bu bağlamdadüşünülebilecek gelişmelerdir.Son olarak, profesyonelleşmenin ekonomik ve güvenlik alanlarında olumlu gelişmeleryaşanması durumunda uzun vadede Türkiye'nin de gündemine geleceği bu çalışmakapsamında öne sürülen bir argümandır. Nitekim, çalışmada çağın bir gereği olan profesyonelordu yapılanmasına aşamalar şeklinde geçilmesinin doğru bir tercih olacağı vurgulanmakta vebir öneri olarak daha şimdiden uzman erlik uygulamasının başlatılması ve bazı birliklerinerinden en üst rütbeli subayına kadar tamamen profesyonel askerlerden teşkil edilmesi teklifedilmektedir.
Özet (Çeviri)
YILDIZ TEKN K ÜN VERS TES SOSYAL B L MLER ENST TÜSÜS YASET B L M VE ULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L M DALIYÜKSEK L SANS TEZTÜRK YE?DE ZORUNLU ASKERL K VEPROFESYONEL ORDUCENK ÖZGEN03716021PROF. DR. GENCER ÖZCANSTANBUL - 2006ABSTRACTThis thesis, ?Compulsory Military Service and Professional Army in Turkey?, isprepared to examine the works about compulsory military service, the current application inTurkey, and professional army.In this thesis, in which method of discourse analysis is used, compulsory militaryservice system and initiatives for professional army are discussed and answer of the questionof ?Is it possible whole transtion to professional army in Turkey?? is searched.According to datas, initiatives to get professional, which has began after Cold War, arestill carried on with a great care by Turkish Armed Forces (TAF). But it is clear that to expactabolition of compulsory militaryservice coming from Otoman Empire wouldn?t be a correctestimation. The reason of this result to reach this result is the conditions of Turkey. Economicstructure of Turkey and security perceptions of the authorities reveal that this kind oftransition is too early. In addition, some comprehensions in socio-cultural context show that itis not possible to abolish compulsory military service for the present.In the other side, in the middle term, it is probable to see some changes about thestructure of military service. Increase in ratio of professional soldiers in total, decrease of timemilitary service as a result of positive change in security area, and with European Union (EU)process, recognition of status quo of conscientious objection can be evaluated in this context.At last, it is one of the arguments of the thesis that professional army would be in theagenda of Turkey with the development in economy and security perceptions in long term.After all, it is emphasized that as a need of the century, step by step transition to professionalarmy is the right choice. It is also suggested that ?specialist private? concept should be startedand some unities should be composed of professional soldiers from top to bottom.