Yöneticilik özelliklerinin geliştirilmesinde Nöro Linguistik programlarının kullanımı
The Using of Neuro Linguistic programming in being developed management skills
- Tez No: 188665
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ŞLETME ANAB L M DALIYÖNET M ORGAN ZASYON B L M DALIYÖNET C L K ÖZELL KLER N N GEL ŞT R LMES NDE NEUROLINGUISTIC PROGRAMLAMA'N N KULLANIMIAslı SALKIM(Yüksek Lisans Tezi)Beş duyu (neuro), sözlü ve sözsüz iletişim sistemi (linguistic), davranış vedüşünceleri organize etme (programming) kelimelerinden oluşan Neuro LinguisticProgramming, insanlarla daha iyi iletişim kurmak için geliştirilen bir konudur. 1970'liyıllarda modelleme tekniğiyle ortaya çıkan ve geliştirilmeye başlayan NLP ilerleyenzamanlarda iş hayatında, satışta, sporda, ilişkilerde, psikolojide hatta sigarayı bırakmadabile kullanılmaya başlanmıştır. NLP üç ana teknikten oluşmaktadır. Bu üç ayrı tekniksayesinde farklı kullanım alanları yaratılmıştır. Örneğin çapalama, beyne atılançapalarla sigarayı bırakmak anlamında psikolojide kullanılmakta ayrıca ses ve görüntüile insan beynine çapa atarak reklam sektöründe de sıkça yer almaktadır. Farkındaolmadan insanların beynine çapalanan ve duyduklarında susuzluk hislerini artıranmeşhur ?fıs? sesi gibi yada bankaların kredi kartlarında kullandıkları renklerle insanbeynine çapa atmaları ve bu renkleri birer öğe olarak reklamlarında kullanmaları gibi.NLP'nin işletme anabilim dalını ilgilendiren kullanım alanı, iletişim veyönetcilik üzerinedir. NLP'nin iletişim için sunduğu teknikler ve öneriler, yöneticiözelliklerinin geliştirilmesinde oldukça büyük öneme sahiptir. Bu özellikler,yöneticinin iyi iletişim kurma ve uyum, çalışanlarının motivasyon tetikleyicilerinibulma ve çalışan motivasyonunu artırma, yaratıcılık ve problem çözme ve en önemlisi,kişisel bütünlük özelliğidir.Yöneticilik özelliklerinin geliştirilmesinde NLP'nin kullanımı konu başlığınailişkin olarak bir anket çalışması yapılmıştır. Ankettten elde edilen istatistiki verilerdenyöneticilerin, yöneticilik özelliklerini geliştirmeleri konusunda NLP yi etkin olarakkullandıkları sonucuna varılmıştır.Danışmanı: Prof. Dr. Melek TÜZ Sayfa sayısı: 187
Özet (Çeviri)
ŞLETME ANAB L M DALIYÖNET M ORGAN ZASYON B L M DALITHE USING OF NEURO LINGUISTIC PROGRAMMING IN BEINGDEVELOPED MANAGEMENT SKILLSAslı SALKIM(MS Thesis)Neuro Linguisric Programming which is consisted of five senses (neuro), verbaland unverbal communication systems (linguistic), organizing behaviors and thinkings(programming) words is the developed subject in order to connect with people well.NLP which is appeared by modelling technique in 1970s and improved has started to beused in business life, sale, sport, relationships, psychology moreover in gving upsmoking. NLP consists of three basic techniques. Different using fields had beencreated by means of these three diverse techniques. For example, anchoring is beingused in psychology for giving up smoking by anchors throwed under brain and also it israther frequently in advertising by anchoring human brain with voice and image. Justlike the well-known sound ?fıs? which is anchored in peoples? brain unawaringly andwhich is increasing their thirst when they hear or just like anchoring by colours that areused on the credit cards of banks and using these colours as a component in theiradvertisement.The using field of NLP which is involved in the science of businessadministration is about communication and management. The techniques and advisingsthat NLP presents for communication have rather big importance in being developedmanagers? skills. These skills are that managers are connecting people better andaccommodation skill, finding out employees? motivation points and increasing theirmotivation, creation and solving problems and the best one is individual entirety.The study is made related to the title that the using of NLP in being developedmanagement skills. It is learnt that managers use NLP in developing their managementskills effectively by means of datas gained from study.Consultant: Prof. Dr. Melek TÜZ