Sanat eğitimi yöntemleri/yeni yaklaşımlar
Art instruction methods/new approaches
  1. Tez No: 188693
  2. Yazar: BERNA COŞKUN ONAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERİH ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
GÜZEL SANATLAR EĞ T M ANAB L M DALIRES M EĞ T M B L M DALISANAT EĞ T M YÖNTEMLER / YEN YAKLAŞIMLARBerna COŞKUN ONAN(Yüksek Lisans Tezi)Sanat eğitiminin amacı, sanatsal olana ulaşmak değildir. Sanatsal olana ulaşmak sanatınamacıdır. Sanat eğitiminin amacı bireye ulaşmaktır. Bu nedenden dolayı sanat eğitimi, bireyinihtiyacına cevap verecek şekilde oluşturulmalıdır ve uygulanmalıdır. Bireyin ihtiyacına cevap verecekbir program oluşturmak, bireyi iyi tanımakla ve isteklerini bilmekle ilintilidir. Her birey farklıihtiyaçlara sahiptir ve her program farklı gereksinimlere karşılık verebilir. Sanat eğitimiprogramlarında kullanılacak genel sanat dilinin yanında ülke geçmişi, koşulları ve geleneği üzerinekurulurken, ulusal boyutun uluslararası boyutla zenginleştirildiği de hesaba katılırsa, bireylerinihtiyaçları daha da çeşitlenecektir. Bu bağlamda gün geçtikçe çağdaş sanat eğitimi yaklaşımlarınagereksinimler oluşacaktır.Bu çalışmanın önemi, bu çağdaş yaklaşımları tetikleyecek özgün arayışları desteklemek vesanat eğitiminin yaşantımızdaki yerini yüceltecek dünya görüşünü biçimlendirmeye çalışmaktır.Türkiye'de ve Batı'da sanat eğitimi yöntemlerinin ve yaklaşımlarının gelişimini incelemeyolunu izleyen bu tez, öncelikli olarak sanat eğitimi sorunsalını dünden bugüne ele alarak, dünyadabu yaklaşımların gelişimini etkileyen olayları; beyin araştırmalarını ve Gardner'ın Çoklu ZekaKuramını ele alarak bu yaklaşımlara hangi aşamalardan gelindiğini ortaya koyuyor. Türkiye'de veBatı'da Sanat Eğitimi Kongrelerinde alınan kararlar ve tarih boyunca meydana gelen değişimlerincelenmiş, daha önceleri kullanılan ve halen kullanılmakta olan geleneksel sanat eğitimi yöntemleribir başlık altında toplanmıştır. ABD'de hazırlanan sanat eğitimi müfredat programlarının takipedilmesi, sanat eğitimi yaklaşımlarıyla ilişkili literatür taraması, internet ve kütüphane araştırmaları,ABD'de uygulanan bazı örnek uygulamaların incelenmesi gibi yöntemler kullanılarak hazırlanmıştır.Sonuç olarak bu tezde, süregelen eğitimin doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılmakistenmemektedir. Ortaya konmak istenen, sözü edilen yaklaşımların sanat eğitiminin temel bileşeniolduğudur. Amaç, eğitimin bulunduğu noktayı tartışmak ve bununla paralel bir süreç olmasıgereken sanat eğitiminde çağcıl yaklaşımlara yer açılması gerektiğini ortaya koymaktır.Danışman: Yard. Doç. Merih ERCAN Sayfa Sayısı: 152
Özet (Çeviri)
ABSTRACTART INSTRUCTION METHODS / NEW APPROACHESMS ThesisBerna COŞKUN ONANThe aim of art education is not to reach artistic features. To reach the artisticfeatures is the goal of art. The main objective of art education is to reach theindividual. For this reason art education must be formed and applied according to theneeds of the individual. Forming the programme, that is suitable for the individual?sneeds, is related how much we know about that person and his/her desires. Eachindividual has different needs and each programme is for different needs. Whilegeneral language programmes, which are used at Art Education programmes, isformed on the basis of country background, conditions and conventions, if the realthat national dimension is enhanced with international dimension is taken intoaccount, the individuals? need will vary. Under these circumstances, as the timepasses, the needs for contemporary art education approaches will arise.The importance of this study is to encourage personal investigations whichalarms contemporary approaches and to try to shape the word concept which willraise the place of art education in our life. This thesis, which pursue the way ofinvestigating art education methods and approaches in Turkey and in the west, bymainly examining art education problems from pass to date, declares openly theevents which affects the development of these approaches in the world, brainexplorations and by taking into considerations the Gardner?s Multiple IntelligenceTheory, it explains from which steps these approaches have become. The decision,taken in the Art Education Congress in Turkey and the west and changes happenedthroughout the history was analysed, Traditional Art Education Methods, used beforeand still being used, was gathered in one title.This thesis was prepared by the methods of following Art EducationCurriculum Programmes in the USA, making literature search about Art EducationApproaches, investigating on the internet, in the libraries and examining certainexample applications in the USA.As a result, in this argument, the aim is not to judge the truth or the fault ofthe education, exists to proof that the approaches mentioned, are the basic discusscomponent of art education. The aim is to the place art education and parellel to this,the need for opening place for Contemporary Approaches in the process of arteducation.Jüri Üyeleri1. Yard.Doç.Dr. Bedri YALMAN2. Yard.Doç.Dr. Rüçhan ÖZKILIÇ3. Yard.Doç.Dr. Merih ERCAN (Danışman)Anahtar Sözcükler( key words)Sanat eğitimi ( Art education )•Sanat eğitimi tarihi ( Art education history)•Sanat eğitimi yaklaşımları ( Art education approaches)•Sanat eğitimi disiplinleri ( Art education disciplines)•