Devletin Milletlerarası Hukuka aykırı eyleminden sorumluluğu
Responsibility of state for internationally wrongful acts
- Tez No: 188694
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
iiDOKTORA TEZ ÖZÜDEVLET N M LLETLERARASI HUKUKA AYKIRIEYLEM NDEN SORUMLULUĞUElif UzunKamu Hukuku Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2006Danışman: Prof. Dr. Ayşe Nur TütüncüHer hukuk sistemi özü itibariyle, bağlayıcı bir yükümlülüğün ihlâlininsorumluluk doğurması anlamında, sorumluluk kavramını içermektedir. Bu açıdanmilletlerarası hukuk, millû hukuka benzer. Bununla birlikte, devletin sorumluluğumilletlerarası hukukta henüz kodlaştırılmamıştır. Devletin sorumluluğuna ilişkinkuralların büyük kısmı milletlerarası hukukun örf ve adet kurallarıdır ve milletlerarasıyargı organları ile hakem kararlarından ve devletlerin uygulamalarındançıkarılmaktadır.Devletin sorumluluğu geniş bir kapsama sahiptir. Devletin milletlerarası hukukaaykırı eylemlerinden sorumluluğu, bu geniş kapsamın ancak bir parçasınıoluşturmaktadır. Devletin sorumluluğuna ilişkin kurallar, devlete milletlararası biryükümlülüğün ihlali nedeniyle hangi koşullarda hukukû sorumluluk yükleneceğini ve busorumluluğun sonuçlarını göstermektedir.Devletin milletlerarası hukuka aykırı her eylemi, milletlerarası sorumluluğunudoğurur. Devletin milletlerarası hukuka aykırı bir eyleminin varlığını tespit edebilmekiçin iki koşul bulunmalıdır. Birincisi, söz konusu eylem devlete atfedilebilmeli; ikincisi,bu eylem devlet için yürürlükte olan milletlerarası hukuktan kaynaklanan biryükümlülüğün ihlâlini oluşturmalıdır.Genel olarak hukuk düşüncesinde bazı durumların eylemin hukuka aykırılığınıortadan kaldırdığı kabul edilmektedir. Benzer bir şekilde, milletlerarası hukuk da,mağdur devletin rızasını, karşı-önlemler, mücbir sebebi, meşrû müdafaayı, zorunluluğuve zaruret halini, bu tip durumlar olarak kabul eder.Milletlerarası bir yükümlülüğün ihlâli, bu ihlâlin onarımı şeklindeki ikinci biryükümlülüğün doğmasına neden olur. Onarım; özür dileme, aynen iade, tazminat ödemeya da bunların birleşimi şeklinde olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTRESPONSIBILITY OF STATE FOR INTERNATIONALLY WRONGFUL ACTSElif UzunDepartment of Public LawAnadolu University Graduate School of Social Sciences, October 2006Supervisor: Prof. Dr. Ayşe Nur TÜTÜNCÜEvery legal system intrinsically includes the concept of responsibility in thesense that violation of a binding obligation involving responsibility. In this respect,international law resembles to the national law. However, the state responsibility ininternational law has not been codified. Most of the rules of state responsibility arecustomary rules of international law and have been derived from the decisions ofinternational judicial organs, arbitral awards and state practices.State responsibility has a broad scope and the responsibility for internationallywrongful acts constitutes only a part of it. The rules of state responsibility indicate thecircumstances in which a state will be attributed legal responsibility for the violation ofan international obligation and the consequences this entails.Every internationally wrongful act of a state entails the internationalresponsibility of that state. Two conditions are required to be able to determine theexistence of an internationally wrongful act of a state. First, the conduct in question hasto be attributed to the state. Second, this conduct must constitute a breach of aninternational legal obligation in force for that state.It is generally accepted that some circumstances precludes the wrongfulness ofthe act in the view of law. Likewise, international law recognizes the consent of thevictim state, countermeasures, force majeure, lawful self-defence, distress and the stateof necessity as such circumstances.Breach of an international obligation causes to a secondary obligation to makereparation for that breach. Reparation can take many forms such as apology, restitutionin kind, monetary compensation or any combination thereof.