Almanca öğretmen adaylarında yabancı dil öğrenme stratejileri kullanımı
Language learning strategies use of German teacher candidates
  1. Tez No: 188699
  2. Yazar: ŞADİ KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada Oxford'un (1990) elli maddelik Dil Öğrenme StratejileriDökümü (DÖSD) Alman diline uyarlanmış Türkçe çevirisi kullanılarak dört üniversiteAlman Dili Eğitimi 3. Sınıf öğrencisi 126 deneğe uygulanmıştır. DÖSD altı strateji altkategorisi içermektedir : hatırlama, bilişsel, eksik bilgiyi tamamlama, üstbilişsel,duyuşsal ve sosyal stratejiler. Deneklere aynı zamanda öğrenci tanıma anketi deverilerek cinsiyetleri, Almancayı nerede öğrendikleri, Yabancı dil öğrenme stratejileriile karşılaşma durumları ve ngilizce bilgileri ile ilişkin veriler toplanmıştır. Birincibölümde yabancı dil öğrenme stratejileri ve Türkiye'de Almanca öğretmenlerinineğitimi hakkında bilgi verilmiştir. kinci bölümde DÖSD ve öğrenci tanıma anketisonuçları SPSS 13.0 istatistik programı ile incelenerek sonuçlar ortalama ve standartsapma değerleri kullanılarak tablolar halinde sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise eldeedilen sonuçlar alanda yapılan diğer araştırma sonuçları ile karşılaştırılarakyorumlanmıştır. Araştırmada yabancı dil öğrenme stratejilerinin kullanım sıklığındacinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. ngilizce bilgisi ve yabancı dilöğrenme stratejilerinin kullanım sıklığı arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Almancayı yurt dışında öğrenmiş olan öğrenciler lehine, bilişsel strateji kullanımındaanlamlı bir fark belirlenmiştir. Ayrıca yabancı dil öğrenme stratejilerinin kullanımıkonusunda bir eğitim almadığını veya bilgisinin olmadığını ifade eden öğrencilerlestratejileri derslerinde bazen söz edildiğini belirten öğrencilerin anket sorularınaverdikleri cevapların karşılaştırılmasında strateji eğitimini derslerinde bazen alanöğrenciler lehine, duyuşsal stratejiler kullanımında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir.Danışmanı : Doç. Dr. Gülten GülerSayfa sayısı : 105Anahtar Kelimeler : Yabancı dil öğrenme stratejileri, Anket, Almanca, Cinsiyet,ngilizce bilgisi
Özet (Çeviri)
This study, using the Turkish translation of Oxford?s (1990) fifty-item StrategyInventory for Language Learning (SILL version 7.0) adapted to German languagelearning investigated the self-reported language learning strategy use of 126 Germanlanguage teaching departement 3. grade students of four universities in Turkey. SILLconsists of six categories of strategies : memory, cognitive,compensation, metacognitive,affective and social. The participians were also given a questionnaire to gatherinformation on their gender, German learnşng background, their learning strategybackground and their English background. In the first part of thşs study, the languagelearning strategies and the education in German language teaching departments ofuniversities in Turkey is examined. In the second part the results of the SILL wereanalysed using SPSS 13.0 and the results were given with means and standartdeviations. The results showed no significant difference between gender groups in termsof strategy use. No significant difference between the English backround and frequencyof using the strategies was found. The results showed that there was a significantdifference in the frequency of high strategy use of the cognitive strategies among thestudents who learned German in the European countries. Also a significant differencewas noted in the frequency of high strategy use of affective strategies among the studentswho had a backround of the learning strategies.Thesis adviser : Dr. Gülten GülerPages : 105Keywords : Language learning strategies, Questionnaire, German, Gender, Englishbackground