Psikososyal risk yatkınlığı olan ergenlerin benlik algılarını geliştirici grup çalışması
The psychosocial group study prepared to develop the self-perception of the adolescences who have aptitude to the psychosocial risk
  1. Tez No: 188747
  2. Yazar: FATİH ORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Psikososyal risk yatkınlığı olan ergenlerin benlik algılarını geliştirmeyeyönelik olarak hazırlanılan psikososyal grup çalışmasının, ergenlerin olumlu benlikalgılarını geliştirici bir etki yapıp yapmayacağının bilinmemesi bu araştırmanınproblemini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, psikososyal risk yatkınlığı olanergenlere yönelik olarak olumlu benlik algısını geliştirme amacıyla hazırlanılanpsikososyal grup çalışmasının, ergenlerin olumlu benlik algısı üzerindeki geliştiricietkisini belirlemektir.Çalışma, İstanbul Gaziosmanpaşa Atatürk Lisesi, lise 2. sınıf öğrencisi,yaşları 15-17 arasında değişen, 5 kız, 6 erkek, toplam 11 ergenle gerçekleştirilmiştir.Çalışma grubunu oluşturmak amacıyla Gaziosmanpaşa Atatürk Lisesi lise 2. sınıföğrencileri üzerinde tarama çalışması yapılmıştır. Bu süreçte araştırmacı tarafındangeliştirilen ?Ön Görüşme Formu? kullanılmıştır. Psikososyal grup çalışmasınıngereği, ergenler arasında akran etkileşimi sağlamak, ilişkisel model öğrenmeler içinuygun ortamı oluşturmak amacıyla, psikososyal çevreye bağlı risk düzeyi yüksek 6ergen, risk düzeyi orta 2 ergen, risk düzeyi düşük 3 ergen çalışma grubuna alınmıştır.Ön Görüşme Formu, Offer Benlik İmgesi Ölçeği uygulanmıştır. Uygulama öncesiöntest olarak Ön Görüşme Formu ve Offer Benlik İmgesi Ölçeği; uygulamasonrasında son test olarak tekrar Offer Benlik İmgesi Ölçeği uygulanmıştır. İstatistikiişlemler SPSS programıyla bilgisayar ortamında yapıldı, wilcoxon tekniği kullanıldı,Offer Benlik İmgesi Ölçeği öntest ve son test alt ölçekleri arasında .05 düzeyinde,çalışmanın amaçları doğrultusunda fark arandı.Psikososyal grup çalışması 8 oturumdan oluşmaktadır, oturumlar haftada birdüzenlenildi. Her oturum yaklaşık olarak 1 saat sürdü. Psikososyal risk yatkınlığıolan ergenlerin olumlu benlik algılarını geliştirmeye yönelik olarak yapılandırılmışolan grup çalışmasında, kendini tanıma, karar verme, kendini ortaya koyma,iletişim engelleri, olumsuz duygularla baş etme becerileri üzerinde çalışılmıştır.Psikososyal risk yatkınlığı olan ergenlerin benlik algılarını geliştirmeyeyönelik olarak geliştirilen grup çalışmasının, ergenlerin benlik algılarının aileilişkileri, dürtü kontrolü, bireysel değerler, başetme gücü, çevre doyumu, sosyalilişkiler ve ruh sağlığıyla ilişkili boyutlarında ergenlerin olumlu benlik algılarındabeklenilen doğrultuda farklılaşmanın ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Psikososyalrisk yatkınlığı olan ergenlerin olumlu benlik algılarını geliştirmeye yönelik olarakgeliştirilen grup çalışmasının, ergenlerin olumlu benlik algılarında, beklenilendoğrultuda farklılaşmanın ortaya çıkmasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The problem occupied that it wasn't known if the psychosocial groupstudy, which was prepared to develop the self-perception of the adolescenceswho have an aptitude to the psychosocial risk, makes an effect on thedevelopment of the adolescences' positive self-perception. The aim of thisresearch was to determine the developmental effect of the psychosocial groupstudy, which was prepared to improve the positive self perception of theadolescences who have an aptitude to the psychosocial risk.The survey was applicated in a high school at 10th class students whowere between 15 and 17 years old; 5 girls, 6 boys, totaly 11 adolescences inGaziosmanpaşa Atatürk High School in Istanbul. In this process, thepreinterview form developed by the researcher was used. As a need ofpsychosocial group study,to make peer interaction between adolescences andto get suitable circumstances for relational model learning, 6 adolescences athigh risk level, 2 adolescences at middle risk level and 3 adolescences at lowrisk level based on the psychosocial environment were taken to this studygroup. The preinterview form and the offer self-perception image scala wereused. Before the workshop, the preinterview form and the Offer Self-Perception İmage Scala were used as a pretest; after the workshop, the OfferSelf-Perception İmage Scala was used as a posttest. Statistical processes weredone with the SPSS program by a computer. Wilcoxon technique was used.The differences between pretest and posttest were searched at 0,5 level.The psychosocial group study had 8 sessions, one session a week. Eachsession lasted for about an hour. In the group study, which was done to develop thepositive self perception of the adolescences who have psychosocial risk inclination, itwas studied on the self recognition, decision making, self-assertion, problems ofcommunication and negative emotion-focused coping, as parts for the workshop.As a result, it was found that this study had a positive effect, assupposed, on the adolescences' self-perceptions about family relations, impulsecontrol, personal values, the coping strategies,environmental satisfaction, socialrelations and the mental health. It was investigated that the group study, which wasdeveloped for improving the positive self-perceptions of the adolescences who havean aptitude to the psychosocial risk, became effective positively in appearing of thediscrimination, as waited, in adolescences' positive self-perception.