Farklı alt-kültür gruplarında kadın emeğinin konumuna yönelik karşılaştırmalı bir araştırma (Suluova örneği)
A compared investigation of the woman labor's position in different sub-culture groups (sample of Suluova)
  1. Tez No: 188940
  2. Yazar: SEMA ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde kültürel değerlerin kadın emeğinin konumundaki etkisiincelenmiştir. Bu bağlamda farklı alt-kültür gruplarında yer alan kadınların aile veçalışma yaşamları bir bütün olarak ele alınarak karşılaştırılmıştır. Mevcut durumlarıkadar kadınların çalışmaya karşı tutumlarının da karşılaştırmalı olarak incelendiğiaraştırmada kadınların aile ve çalışma yaşamında etkili olan faktörler açıklanmayaçalışılmıştır.Saha araştırması farklı alt-kültür gruplarının bir arada yaşadığı Amasya'nınSuluova ilçesinde yapılmıştır. Ele alınan alt-kültür grupları ise bölgesel ve dinselniteliktedir. Bölgesel kökenleri açısından Suluova kökenli kadınlar ile Suluovaçevresi il ve ilçe kökenli kadınların gerek aile gerekse çalışma yaşamlarında görülenbenzerlikler anlamlı bulunmuştur. Diğer taraftan Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolukökenli kadınlarda araştırma konusu çerçevesinde görülen farklılaşmalar da dikkatçekici olup bölgesel köken bağlamında kültürel içeriklerin etkisini göstermesibakımından önemlidir. Dinsel inanış biçimleri açısından Alevi ve Sünni kadınlarınaile ve çalışma yaşamlarında ise çoğunlukla benzerlikler saptanmış olup farklılıklardaha çok kadınların çalıştıkları iş türleri ve işlerin niteliklerinde görülmüştür. Bu iseailelerin gelir düzeyi ve kadınların eğitim düzeyi arasındaki farklılıklarlaaçıklanabilir niteliktedir.Araştırmada kadının aile ve çalışma yaşamında etkili olduğu görülen kadınıneğitim düzeyi ve ailelerin gelir düzeyi gibi etkenlerin de kadınların gerek bölgeselkökenlerine gerekse dinsel inanış biçimlerine göre değiştiği ortaya konmuştur.Böylece kültürel süreçlerin Suluova ilçesinde yaşayan kadınların aile ve çalışmayaşamlarındaki etkisi, söz konusu etkenlerle bir araya geldiğinde kendini daha güçlübir biçimde dışa vurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of cultural values on the condition of woman labourhas been studied. From the point of this view, the family and working lives of thewomen in the sub-curtural groups are compared as a whole. In this search, throughwhich women?s attitudes towards working are compared to their present conditions,the effective factors on their family and working lives have been explained.A field search has been held in Suluova, Amasya, where different sub-cultures live together. The sub-cultural groups studied on have regional and religiousqualities. Similarities between the two groups of women, who are either from thecentre of Suluova or with an origin of the surrounding cities and town, have beenmeaningful in terms of their family lives and working lives a like. On the other hand,discrepancies between the women who ar either from the Eastern Blacks Sea regionor from the Eastern Anatolia Region draw our attention and are very important on thegrounds that they show the influence of culture.In terms of religious beliefs, bothAlevi and Sunni women have similarities in their family and working lives, butdiscrepancies have been observed aspecially in the kinds and qualities of the jobsthey do. This can be explained by means of the differences between the level of theireducation and their family income.During the search, factors such as a woman?s level of education whichdetermines her family and working life and family. Income are shown to changeaccording to both the woman?s regional origin and her religious belief. Therefore, theeffect of cultural processes on the family and working lives of women living in thetown of Suluova displays itself more strongly when combined with factorsmentioned.