The effects of short light pulse at ZT21 on behavioral despair in old and young male Wistar rats
ZT21'de verilen kısa süreli ışık pülsünün yaşlı ve genç erkek Wistar sıçanlarında davranışsal çaresizlik üzerinde etkileri
- Tez No: 188976
- Danışmanlar: PROF.DR. REŞİT CANBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada gece geç saatte verilen ışık pülsünün (04:00, ZT21) davranışsal çaresizlikolgusunda koruyucu ve tedavi edici etkisi olup olmadığı genç ve yaşlı sıçanlardaincelenmiştir. Laboratuar denekleri normal koşullarda 12 saat ışık ve 12 saat karanlık olmaküzere, ışık manipülasyonun yapıldığı günler hariç, 24 saatlik ışık:karanlık döngüsüyleyaşamaktadırlar. Işık, 100 wattlık bir lamba ile denek kafeslerinin 50 cm. yukarısından özelbir kutuda verilmiştir. Deneyde 2 kontrol grubu kullanılmıştır; birincisi deney gruplarıyla aynımuameleyi görmüş, ışık verilen kutuya konulmuş ancak ışık almamıştır; ikincisi ışık kutusunakonulmamış, zorunlu yüzme testleri için direk vivaryumdan alınmıştır. Sonuçlarda ışık püslübirinci zorunlu yüzme testinden önce verildiği zaman daha kısa süre durağanlık ve daha uzunsüre yüzmeye neden olduğu görülmesine rağmen, istatistiksel olarak olumlu bir sonuçbulunmamıştır. Bunun yanında, ergen ve yetişkin sıçanlar aynı strese farklı tepkiler vermiş,ergenler yetişkinlerle karşılaştırıldığında daha çok davranışsal çaresizlik göstermişlerdir.Ancak, gece geç saatte verilen kısa süreli ışık pülsü, Zorunlu Yüzme Testi (ZYT) ileölçüldüğü şekliyle davranışsal çaresizlik üzerinde her iki yaş grubunda da önleyici veiyileştirici bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated potentially ameliorative and preventive effects of shortlight pulse exposure late at night (0400 h, ZT21) in both juvenile and adult rats. Animals weremaintained on a 12L/12D cycle (lights on at 0700 h) except for the days of light treatment inan insulated chamber. Light was provided by a 100W tungsten lamp, approximately 50 cmabove the cage housing the subjects. There were two control groups; the first one was treatedsimilarly except for photic stimulation and the second one was not put in the chamber but wasinstead taken directly from the vivarium for forced swimming tests. Our findings indicatedthat although light pulse exposure leads to a shorter duration of immobility and longerduration of swimming when employed before first forced swimming test (ZT21-B group), ityields no significant results. Furthermore, juvenile and adult rats differ from each other interms of the responses to the same stressors, namely the former displays more aggravatedbehavioral despair compared to the latter. However, the short light pulse exposure late at nighthas no ameliorative or preventive effects on behavioral despair as measured by the forcedswimming test on either of the groups.