Tasarlanan hücresel üretim sisteminin mevcut üretim sistemi ile karşılaştırılması: Ford Otosan fabrikası şanzuman üretim bölümü için bir uygulama
Comparison of designed cellular manufacturing system and current manufacturing system: An application for ford Otosan factory transmission manufacturing department
  1. Tez No: 188980
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Artan rekabet ortamında işletmeler düşük birim maliyete ve yüksekkaliteye sahip ürünler üreterek rekabette avantaj elde etmeye çalışmaktadırlar.Üretim işletmeleri içsel mekanizmalarını geliştirerek ve sahip olduklarıekipmanları yeniden düzenleyerek sözü edilen rekabet avantajınıyakalayabilirler.Makinelerin fonksiyonlarına göre bir arada bulunduğu başka bir deyişleişlevsel yerleşimin kullanıldığı işletmelerde parçalar çeşitli işlemler için birbölümden diğerine taşınmaktadırlar. Bu şekilde düzenlenen yerleşimdezamanın büyük bir kısmı bekleme, taşınma ve makine ayarlama içinkullanılmaktadır. Grup teknolojisi anlayışı, bu anlayışın üretimde uygulanmasıolan hücresel üretim endüstride yapılan uygulamalardan görüldüğü üzereüretimde verimliliği artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Hücresel üretimin amacı,parçalar arasındaki benzerlikten yararlanarak üretimde etkinliğe ulaşmak başkabir ifade ile daha az sürede, daha az maliyetle ve daha iyi nitelikte daha çokçıktı elde edebilmektir. Bu çalışma, şanzuman parçaları üretimi yapan ve süreçyerleşimine sahip Ford Otosan Fabrikası Şanzuman Bölümü için hücreselüretim sistemini kurarak bu sistemin işletmeye sağladığı avantajların nelerolduğunu belirlemiştir. Bu avantajların sağlanması için işletmenin yapmasıgereken ödevler konusunda da önerilerimiz ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies try to gain advantage in competition by manufacturingproducts that have low unit cost and high quality, in hightened competitionenviroment. Manufacturing companies can take the adventage of competitionby developing their internal mechanism and rearranging their equipments.Parts are transported from one department to another for differentoperations in companies in which machines are gathered into groups accordingto their functions. In these companies, most of time is spent for waiting,trasportation and setup. It?s seen from the applications in industry that the ideaof group technology is used for the purpose of increasing the productivity.Cellular manufacturing is an application of group technology principles toproduction. The objective of cellular manufacturing is to achieve efficiences inproduction in other words to gain more outputs with less time, less cost andbeter quality by exploiting similarities amongst the parts. This study determinesthe advantages of cellular manufacturing system for Ford Otosan FactoryTransmission Department that produces transmission parts and has processlayout, by constructing this system in there. The proposals subject to the dutiesof the things that the company must do to provide these advantages are given.