The Image of western women in Ahmed Midhat's discourse on westernization
Ahmed Midhat'ın batı söyleminde batılı kadın imajı
  1. Tez No: 188982
  2. Yazar: FATMA BETÜL CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZETAHMED MİDHAT'IN BATI SÖYLEMİNDE BATILI KADIN İMAJIFatma Betül CihanBu tezin amacı, geç-ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu kimlik oluşturmasürecinde Ahmed Midhat'ın oynadığı rolü araştırmaktır. Tezin iddiası ise, bu süreçiçerisinde kullanılan araçlardan birinin Oksidantalizm söylemi olduğudur. AhmedMidhat, okuyucularına mevcut sosyal düzenden memnun olmaları gerektiği mesajınıvermek için Batı sosyal düzenini kurgusal Batılı karakterler üzerinden temsil etmeyitercih ederek Oksidantalist bir söylem oluşturmuştur. Tartışma, Batılılaşma süreci,modern Türk edebiyatı tarihi ve Ahmed Midhat'ın yaşamı ve fikirleri göz önüne alınarakyürütülecektir. Bu çalışma icin kullanılan ana kaynakların büyük bir kısmını AhmedMidhat'ın Avrupa'da geçen romanları, Avrupa adab-ı muaşereti üzerine çalışması vehenüz Latin harflerine geçirilmemiş Avrupa seyahatnamesi oluşturmaktadır.iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE IMAGE OF WESTERN WOMEN IN AHMED MİDHAT?S DISCOURSE ONWESTERNIZATIONFatma Betül CihanThe aim of this thesis is to explore the role of Ahmed Midhat in the process of the identityformation of late nineteenth-century Ottoman Empire. It will be claimed that one of the meansemployed in that endeavor was ?Occidentalist? discourse in which Ahmed Midhat preferredto represent the Western social order via fictional Western characters in order to give themessage that Ottomans should be content with their social order at home. Discussion will becarried on taking the history of Westernization, the background of modern Turkish literature,and the life and thoughts of Ahmed Midhat into consideration. The primary sources used forthis thesis mostly comprise Ahmed Midhat?s novels, his savoir vivre study on Europeanmanners and also his untransliterated travelogue of 1050 pages.iii